Wyobraź sobie idealnie rozchodzące się brzmienia podczas oglądania ulubionego koncertu w Twoim kinie domowym. Pomyśl, że podczas krótkiej rozmowy nie musisz kilka razy prosić o powtórzenie ostatniego zdania. Właśnie w tym pomogą Ci lamele akustyczne. Ten gustowny dodatek nie tylko ociepli wnętrze i nada mu nowoczesnego wyrazu, ale jednocześnie rozwiąże potrzebę wyciszania ścian i zwiększy komfort akustyczny odczuwalny na co dzień.
Chcesz dowiedzieć się, dlaczego warto postawić na lamele? Przeczytaj poniższy artykuł, w którym krok po kroku przedstawimy Ci korzyści tego rozwiązania.
Wygłuszanie ściany – czym jest pogłos?
W Twoim mieszkaniu panuje nieprzyjemny pogłos, który utrudnia oglądanie serialu lub codzienną rozmowę? Masz dość nadmiernego hałasu, który powstaje podczas dziecięcej zabawy lub spotkania rodzinnego? To znak, że Twoje wnętrze wymaga poprawy akustyki.
Zacznijmy od początku. Co sprawia, że przebywanie w nieodpowiednio zaadaptowanym akustycznie pomieszczeniu jest tak nieprzyjemne? Przyczyną jest zbyt duży pogłos. Powstaje wtedy, gdy fale dźwiękowe rozchodzą się po wnętrzu i odbijają od płaskich powierzchni. Do naszych uszu docierają z opóźnieniem i nakładają się na siebie. Gdy czas pogłosu przekroczy wartość 100 ms, zaczynamy słyszeć echo.
Dlaczego to takie ważne? Dźwięki z pomieszczenia, w którym przebywamy, to najczęściej nie jedyne, co słyszymy. Do tego dochodzą odgłosy z innych pokojów oraz zewnętrzne hałasy pochodzące z sąsiednich mieszkań lub zza okna. Odpowiednia akustyka może podnieść Twój komfort odpoczynku we własnym mieszkaniu.
W jakich pomieszczeniach powstaje pogłos?
Najczęściej dotyczy wysokich i dużych pomieszczeń, może pojawiać się w mieszkaniach. Dodatkowo sprzyja mu:
- współczesny trend projektowania otwartych przestrzeni, np. łączenia kuchni, jadalni i salonu,
- minimalistyczne wykończenie wnętrz (brak lub ograniczenie dywanów, zasłon, poduszek).
Lamele akustyczne a wyciszenie ścian
Do Twojego mieszkania dochodzą dźwięki zza ścian lub okna, a dodatkowo panuje w nim pogłos, co potęguje wrażenie hałasu? Lamele akustyczne mogą być rozwiązaniem Twojego problemu. To właśnie właściwości akustyczne niektórych rodzajów lameli decydują o tym, że są wybierane przez osoby, którym zależy na wysokim komforcie akustycznym w ulubionej przestrzeni.
W czym tkwi sekret? Lamele posiadają przestrzenną strukturę, która minimalizuje rozchodzenie się dźwięku. To nie wszystko. Jeżeli zależy Ci na spotęgowaniu właściwości akustycznych, wybierz lamele mocowane na filcu o grubości 8 mm (również w odsłonie lameli 3D na filcu). Efekt będzie wciąż zachwycający, a wyciszanie mieszkanie – jeszcze bardziej skuteczne.
Czym są lamele?
Lamele MDF to listwy wykonane są z wysokiej jakości płyty pokrytej wodoodporną okleiną. Ich drewnopodobna struktura 3D sprawi, że przez długi czas będę prezentować się świetnie na Twojej ścianie.
Oprócz tego, że są gustownym dodatkiem do wnętrz i są często wybierane jako elegancki dodatek, który nadaje charakteru, to również bardzo praktyczne rozwiązanie. Mogą na przykład efektownie wydzielać strefy w pomieszczeniu, a dodatkowo sprawiają, że przestrzeń jest przytulna.
Lamele doskonale ocieplają wnętrze, dzięki czemu przebywanie w nim jest wygodne i relaksujące. Z tego powodu to częsty wybór do mieszkań, domów i biur, ale również przestrzeni publicznych, np. restauracji czy hoteli.
Dla innych najważniejsze będą kwestie estetyczne, dla innych szczegóły specyfikacji technicznej. Lamele mają właściwości termoizolacyjne, a w zależności od użytego materiału, mogą poprawiać adaptację akustyczną w pomieszczeniu.
Jak wyciszyć ścian, używając filcu?
Filc to materiał włókienniczy, który powstaje w procesie łączenia tkanin (często wełny i wiskozy). Pomiędzy jego włóknami powstają „pułapki powietrzne” – jeśli napotka na nie dźwięk, nie odbija się jak od płaskich powierzchni, ale ulega wytłumieniu. Podobny proces zachodzi we wnętrzach, gdzie znajdują się miękkie dodatki (dywany, zasłony poduszki).
Z tego powodu filc jest często wykorzystywany do poprawy akustycznej pomieszczeń, również samodzielnie w formie dekoracji ściennych. Co ważne, to materiał antystatyczny, nie jest łatwopalny i może być wodoodporny.
Czy wiesz, dlaczego…?
Lamele na filcu to dobry sposób na wyciszenie ściany – łączy zarówno przestrzenną strukturę samych lameli, jak i akustyczne właściwości filcu.
W jakim pomieszczeniu położyć lamele akustyczne?
Jako element dekoracyjny lamele dobrze odnajdą się w każdym pomieszczeniu – od przedpokoju, przez salon, sypialnię, aż po łazienkę. Jeżeli jednak zadajesz sobie pytanie, czym wygłuszyć ściany, zacznij od pomieszczenia, w których jest największy pogłos lub w których najbardziej potrzebujesz ciszy.
Gdzie zatem sprawdzą się lamele? Poniżej opisujemy główne przestrzenie, które warto zaadaptować akustycznie.
Salon
Już wiesz, że otwarta przestrzeń może potęgować pogłos i tworzenie nadmiernego hałasu. Salon to jednocześnie miejsce, gdzie spędzamy najwięcej czasu na wspólnych rozmowach, posiłkach, odpoczynku, spotkaniach rodzinnych. Między innymi od tego, czy w pomieszczeniu jest odpowiedni pogłos zależy codzienny komfort Twoich domowników i dobre samopoczucie gości.
Kino domowe
Lubisz odpoczywać przy dobrym filmie? Zdarza się, że musisz podgłośnić dźwięk podczas dialogu bohaterów, a potem nagle ściszyć, bo scena pościgu samochodowego jest za głośna? To również kwestia akustyki. Sprawdzonym i efektownym rozwiązaniem jest w takim przypadku zamontowanie lameli akustycznych na ścianie za telewizorem.
Domowe biuro
Pracujesz zdalnie i przebywasz w jednym pokoju większą część dnia? Dobiegające hałasy z zewnątrz i pogłos wewnątrz za bardzo Ci rozpraszają? Koncentracja to podstawa. Montaż lameli na filcu nie tylko zwiększy komfort akustyczny w tym pomieszczeniu, ale również ociepli wnętrze i nada mu nowoczesnego charakteru.
Kącik muzyczny
Marzenie każdego, kto relaksuje się przy słuchaniu ulubionych zespołów lub sam tworzy muzykę. Odpowiednio wytłumione dźwięki w takiej przestrzeni to warunek pozytywnych wrażeń muzycznych. Postaw na lamele akustyczne i ciesz się przejrzystym dźwiękiem do ostatniej sekundy każdej piosenki.
Ścianka akustyczna z lameli
Chcesz wygłuszyć ścianę i zmniejszyć pogłos w salonie? A może zależy Ci na wprowadzeniu wygodnych stref? W tym przypadku świetnie sprawdzą się lamele MDF ażurowe, za pomocą których stworzysz praktyczne i efektowne ścianki.
Co zyskujesz dzięki takiemu rozwiązaniu? Większy komfort i poczucie prywatności, a przy tym zachowanie otwartej przestrzeni i możliwość przenikania światła. Ścianki sprawdzą się w sypialni lub pokoju dziennym jako oddzielenie kuchni od jadalni i salonu.
Dla miłośników drewna – i nie tylko
Drewno to ponadczasowy materiał, który ociepla każde wnętrze. Nawiązanie do natury wprowadza harmonię i sprawia, że przebywanie w takim pomieszczeniu pozwala poczuć się dobrze i naprawdę się zrelaksować.
Jeśli lubisz takie dodatki, wiesz, że lamele będą pasować do większości mieszkań bez względu na styl, w jakim zostały urządzone. Przykłady? Naturalny wygląd i materiał sprawiają, że dopasują się do przytulnego mieszkania w stylu rustykalnym. Z powodzeniem dopasują się również do wnętrz bardziej nowoczesnych, w których królują minimalistyczne dodatki.
Wykorzystaj siłę koloru
Lubisz drewniane dekoracje, ale jednocześnie chcesz wprowadzić do wnętrza więcej energii lub dodać mu zdecydowanego wyrazu? Postaw na kolor. Lamele to nie tylko naturalny dąb w różnych odcieniach oraz bezpieczna biel, ale również koral, butelkowa zieleń czy złoty połysk.
Stonowane kolory dopasują się do innych dodatków w pomieszczeniu, nie przytłoczą go. Jeśli jednak zależy Ci na mocnym akcencie lub zastosowaniu wyraźnego kontrastu, sprawdzi się bardziej intensywny kolor. Niektórzy decydują się na odważne połączenia nie tylko różnych struktur i form (np. szerokości lameli), ale również trafne zestawienia kolorystyczne.
Pamiętaj!
Biel i jasne kolory odbijają światło. Jeśli chcesz optycznie powiększyć pokój, wybieraj lamele o jasnych barwach.
Jak dobrać lamele do wnętrza?
Zastanawiasz się, jak wyciszyć ściany, a jednocześnie zachować proporcję swojego wnętrza? Wykorzystując potencjał lameli, pamiętaj o najważniejszych zasadach dotyczących aranżacji. Linie (w tym przypadku wyznaczane przez listwy) są sprawdzonym narzędziem do tworzenia iluzji optycznych.
Jeśli masz wąskie pomieszczenie, możesz je optycznie powiększyć, kładąc lamele w poziomie – pokój będzie wydawał się szerszy. Ta sama zasada dotyczy niedużego pokoju: lamele położone w pionie sprawią, że nabierze on wysokości i przestrzeni. Na korzyść działa również sama struktura lameli, ponieważ elementy ażurowe nadają lekkości.
Ściany to nie jedyne miejsce, które możesz wygłuszyć za pomocą lameli. W dużym, przestronnym pomieszczeniu, np. salonie połączonym z jadalnią i kuchnią, możesz zamontować panele w pasie przechodzącym ze ściany na sufit. Takie rozwiązanie będzie pasować do nowoczesnych wnętrz i minimalistycznie dobranych dodatków.
Praktyczna wskazówka
W mniejszym pomieszczeniu unikaj łączenia zbyt wielu faktur i wzorów. Taki aranżacyjny chaos może dodatkowo zmniejszyć przestrzeń.
Jakie są inne atuty lameli?
Lamele to nie tylko świetny dodatek dekoracyjny i lepsza akustyka jako efekt wygłuszenia ścian. Jakie inne cechy sprawiają, że okażą się trafionym rozwiązaniem do Twojego mieszkania? Lamele są:
- lekkie (nie obciążają ścian),
- wyrozumiałe, jeśli chodzi o nierówności ścian (zniwelujesz nimi niedoskonałości, które rzucają się w oczy),
- pozwolą Ci na szybką i przyjemną zmianę w urządzeniu pomieszczenia (coś nowego, ale bez konieczności dużego remontu),
- wodoodporne, co gwarantuje długie użytkowanie i ten sam świetny wygląd (są również dostępne lamele do saun i łazienek),
- łatwe do samodzielnego zamontowania,
- wygodne do utrzymania w czystości (wystarczy od czasu do czasu je odkurzyć lub delikatnie przetrzeć lekko wilgotną ściereczką).
Jak zamontować lamele?
Ten funkcjonalny element wnętrzarski zamontujesz samodzielnie bez użycia wiertarki. Zanim przystąpisz do pracy, przygotuj potrzebne narzędzia: poziomicę, klej lub taśmę, opcjonalnie ostry nożyk i narzędzie do docięcia listew (np. ręczną piłę do drewna).
Montaż lameli przebiega w kilku prostych krokach:
- Zacznij od wyboru i przygotowania ściany, na której zamierzasz przymocować panele (upewnij się nie ma na niej żadnych uszkodzeń oraz wilgoci).
- Przy pomocy poziomicy wyznacz pion. Od tego, jak położysz pierwszy panel z lamelami, zależy cała kompozycja.
- Nałóż klej lub taśmę na filc, a następnie przytwierdź do ściany i dociśnij.
- Kontynuuj układanie lameli aż do uzyskania zaplanowanego efektu.
Ważne
Standardowa wysokość naszych lameli MDF na filcu to 275 cm, dzięki czemu z łatwością dopasujesz je do rozmiaru ścian swojego mieszkania.
Praktyczne i piękne
Lamele to jedno z tych rozwiązań wnętrzarskich, które dzięki swojej uniwersalności, spisze się doskonale w wielu mieszkaniach, bez względu na wielkość i styl. Pozwoli Ci nie tylko ze smakiem zaaranżować nowoczesne wnętrze i wprowadzić przydatne strefy użytkowe, ale również wygłuszyć ściany i zwiększyć komfort akustyczny w mieszkaniu.
Różnorodność kolorów, wymiarów i form sprawi, że każdy znajdzie coś dla siebie. Dobrze urządzone wnętrze odwdzięczy się tym, co potrafi najlepiej – da przestrzeń do błogiego odpoczynku po ciężkim dniu i przyjemnych chwil w gronie najbliższych.