Ihrem Fachhändler für Rohrverbindungen und Wandlamellen Holz und mehr!
Konstrukcje rurowe

Barierki podjazdów i schodów – płynność ruchu i bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych

Barierki podjazdów i schodów – płynność ruchu i bezpieczeństwo osób niepełnosprawnych

W naszym najbliższym otoczeniu istnieje wiele miejsc, gdzie coraz powszechniejsze zastosowanie znajdują różnego rodzaju barierki ochronne. Podstawowym zadaniem, jakie mają do spełnienia, jest zabezpieczenie uczestników ruchu, pieszego i drogowego, przed możliwością wystąpienia wypadku. Spośród licznych miejsc, jakie z ich pomocą są skutecznie chronione, warto szczególnie wyróżnić podjazdy, przede wszystkim dla osób niepełnosprawnych oraz schody, na których przecież tak łatwo o upadek.

Barierki ochronne – czym właściwie są

Z różnymi rodzajami barierek spotykamy się praktycznie cały czas, używamy ich tak naturalnie, że nawet nie zastanawiamy się nad ich konstrukcją, tym, jakie materiały użyto do ich budowy, aby mogły gwarantować aż tak wysoką wytrzymałość. Ogólnie przyjęta definicja barier ochronnych określa je jako ogrodzenia, tymczasowe, przenośne lub montowane na stałe, których zadaniem jest właśnie wspomniana ochrona przed wypadkami.

W procesie ich produkcji, zgodnym z wymogami odbiorcy, dopasowanym jednocześnie do potrzeb przyszłych użytkowników, wykorzystuje się przede wszystkim rury stalowe, o przekroju okrągłym, prostokątnym lub kwadratowym. Renomowani producenci i dystrybutorzy dostarczają rury o odpowiedniej średnicy i grubości ścianek, gwarantujące najwyższą wytrzymałość, odporność na uszkodzenia mechaniczne i zmienne, często ekstremalne warunki atmosferyczne. Łączy się je metodą spawania lub coraz częściej używa się do tego różnego typu złączy rurowych, znacznie upraszczających i przyspieszających proces produkcji.

Barierki podjazdów – znaczenie dla osób niepełnosprawnych

Osoby o różnym stopniu niepełnosprawności nadal w naszym kraju natykają się na problemy z dostaniem się nie tylko do budynków użyteczności publicznej, urzędów, szkół czy ośrodków zdrowia, ale i własnych mieszkań. Bardzo często są skazane na pomoc rodziny lub sąsiadów, a pozornie zwykłe schody stają się dla nich barierą nie do pokonania. Rozwiązaniem tego problemu są podjazdy, umożliwiające poruszanie się na wózku inwalidzkim, wymagające jednak odpowiedniego zabezpieczenia z pomocą mocnych barierek, nazywanych również balustradami dla niepełnosprawnych.

Barierki podjazdów – konstrukcja zgodna z obowiązującymi przepisami

Do budowy balustrad podjazdu używa się takich samych materiałów, jak w przypadku innych barierek ochronnych. Są to przede wszystkim wspomniane rury ze stali nierdzewnej, rzadziej aluminiowe, najlepiej sprawdzające się w warunkach intensywnej eksploatacji. Ich grubość i średnica powinna odpowiadać projektowi balustrady, sporządzonemu z kolei zgodnie z obowiązującymi w tej kwestii przepisami.

Rury muszą mieć przekrój okrągły, łączy się je ze sobą z pomocą złączy rurowych dających gładką powierzchnię poręczy, której średnica powinna wynosić co najmniej 42 mm. Montuje się je parami, jedną na wysokości 0,75 m a drugą na wysokości 0,9 m, a zalecany odstęp między poręczami musi wynosić od 1 do 1,1 m.

Barierki schodów – gdzie się je montuje

Kolejnym elementem, jaki także co rusz spotykamy w naszym otoczeniu, są schody, montowane nie tylko na zewnątrz lub wewnątrz budynków. Barierki schodów nie pełnią tylko funkcji czysto dekoracyjnej, są wręcz niezbędne dla zachowania bezpieczeństwa poruszających się po nich osób, chociaż oczywiście zdarzają się schody bez tej ochrony, przeważnie w domach prywatnych. Jednakże, mając na uwadze ryzyko upadku, lepiej wyposażyć każde schody, zwłaszcza zewnętrzne, w mocne bariery zamontowane po ich obu stronach.

Barierki schodów – sposoby ich wykonania

Skoro bariery montowane przy schodach mają zapobiegać upadkowi z większej wysokości, to powinny być zrobione z gwarantujących to materiałów, o odpowiednio wysokim współczynniku wytrzymałości mechanicznej. Takie parametry pracy zapewniają rury stalowe ocynkowane, o grubych ściankach i średnicy umożliwiającej pewny uchwyt w przypadku utraty równowagi. Wysokość właściwie dobranej barierki schodów powinna wynosić 90 cm, a typowa średnica uchwytu to 7 cm, oczywiście przy jej projektowaniu należy wziąć pod uwagę faktyczne potrzeby przyszłych użytkowników.

Bariery stalowe stosuje się przede wszystkim przy schodach na zewnątrz budynków mieszkalnych czy użyteczności publicznej, muszą bowiem znosić wyjątkowo duże i ciągłe obciążenia. Montuje się je w postaci gotowych segmentów albo łączy poszczególne ich części z pomocą złączy rurowych służących do mocowania słupków pionowych i poręczy. W pomieszczeniach z kolei częściej wykorzystuje się lżejsze i efektowniej wyglądające rury aluminiowe, lecz montowane tak samo, jak stalowe.

Udostępnij