Rodzaj rury ocenić jest bardzo prosto: wystarczy spojrzeć na kształt otworu. Wyróżniamy okrągłe, eliptyczne, prostokątne czy… kwadratowe. Jednak po co tworzymy rury o prostych ściankach? Czy pełnią one jedynie funkcję dekoracyjną? Dziś pod lupę weźmiemy tytułowe rury kwadratowe i wymienimy ich najważniejsze właściwości.
Czym tak właściwie są rury kwadratowe?
Słowo “rura” większości z nas kojarzy się z owalnym kawałkiem metalu o pustym wnętrzu. Przepływać przez nie może np. woda w toalecie (kanalizacja) lub gaz ziemny w kuchni (gazociąg). Tematem dzisiejszego wpisu są jednak rury kwadratowe, czyli, jak sama nazwa wskazuje, takie o przekroju kwadratowym.
Zalety rur o takim przekroju
Jaki jest sens tworzenia rur o kwadratowym kształcie? Do dwóch największych pozytywów zaliczamy:
1. Łatwość w łączeniu. Dzięki równoległym ścianom prosty jest ich montaż. Wystarczy odpowiedni łącznik, kolano, trójnik lub krzyżak. Z łatwością zamocujesz na nich również dodatkowe uchwyty, mocowania czy pozostałe akcesoria.
2. Estetykę. Choć to kwestia indywidualna, rury kwadratowe mają atrakcyjny wygląd. Dodają estetycznej wartości do projektów, w których liczy się głównie dobry design. Wiele zależy od jakości wykonania, jednak na ogół prezentują się świetnie.
Wady rur o takim przekroju
Rury kwadratowe mają jednak też swoje minusy.
1. Są trudne w obróbce. To pośrednio wynika z ich wysokiej wytrzymałości. Przez specyficzny kształt rur niektóre techniki obróbki, takie jak gięcie, mogą być nieskuteczne.
2. Są mniej odporne na wysokie ciśnienia. Rury kwadratowe mają krawędzie i narożniki, które są punktami o zwiększonym obciążeniu. W przypadku większych ciśnień mogą one ulec deformacji. Dlatego do hydrauliki i transportu np. gazu ziemnego lepiej nadają się rury okrągłe.
Do czego stosuje się rury kwadratowe?
Ich zastosowanie jest tak wszechstronne, że praktycznie jedynym ograniczeniem jest wyobraźnia. Nasi klienci najczęściej wysyłają nam poniższe projekty wykonane z rur kwadratowych.
1. Meble metalowe. Rury o takim przekroju świetnie sprawdzają się przy składaniu ram stołów, krzeseł czy metalowych nóżek. Konstrukcje wykonane przy ich użyciu są stabilne, nie rozpadają się, a na dodatek wyróżniają się spośród standardowych mebli.
2. Akcesoria fitness. Czyli wszelkiego rodzaju sprzęt do ćwiczeń: stojaki na ciężary, drążki do podciągania, czy nawet konstrukcje na worki treningowe. Zamiast inwestować wiele tysięcy w markowy sprzęt, stwórz swoją własną, domową siłownię.
3. Place zabaw. Ciekawym zastosowaniem rur kwadratowych jest tworzenie konstrukcji do zabawy dla dzieci. Zbudujesz za ich pomocą bezpieczne drabinki, podpórki do zjeżdżalni czy stelaż do huśtawek. Kształt i rozmiar dowolny, zero ograniczeń w postaci sklepowych półek.
Moglibyśmy wymieniać dalej w nieskończoność. Motoryzacja, ogrodnictwo… rury kwadratowe sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wymagane są solidne konstrukcje. Nie zapomnij tylko o jakościowych złączkach, aby zapewnić maksimum wytrzymałości i bezpieczeństwa.
Często zadawane pytania o rurach o tym przekroju
Ten rodzaj rur nie jest specjalnie popularny, dlatego też budzi sporo kontrowersji. Poniżej przygotowaliśmy kilka pytań na wzór FAQ, aby rozwiać wszystkie wątpliwości.
Bezpieczniejsze są rury kwadratowe czy okrągłe?
Wszystko zależy od użytego materiału, grubości ścianki, warunków eksploatacyjnych i, oczywiście, jakości wykonania. Możemy jednak przyjąć, że zarówno rury kwadratowe, jak i okrągłe, cechują się podobnym stopniem wytrzymałości.
Jakich materiałów używa się do produkcji rur kwadratowych?
Zarówno do rur kwadratowych, jak i okrągłych, zwykle stosuje się te same rodzaje materiałów. Może to być więc stal węglowa, stal nierdzewna, aluminium czy miedź. Równie często używa się stopów metali, kompozytów czy tworzyw sztucznych. Jeśli jednak zależy Ci na wysokiej wytrzymałości konstrukcji, wybierz odporne na korozję aluminium.
Jakie są standardowe wymiary rur kwadratowych?
Przeglądając aukcje ze sprzętem budowlanym najczęściej znajdziesz rury kwadratowe o wymiarach 20×20, 25×25, 30×30, 40×40, 50×50, 60×60, 80×80 czy 100×100 (wartości w mm). Nie jest to jednak reguła, a wiele sklepów oferuje docinanie na wymiar. Tak samo postępujemy w Tube Fittings, gdzie do każdego zlecenia podchodzimy indywidualnie. Odwiedź nasz sklep i złóż zamówienie klikając tutaj.
Pod jakimi innymi nazwami znane są rury kwadratowe?
Do bardziej fachowych określeń zaliczamy profil kwadratowy lub profil zamknięty. Zwykle w ten sposób określa się rury, które mają zostać użyte w celach konstrukcyjnych lub budowlanych. Warto znać też termin “Hollow Structural Section” (w skrócie HSS), zwykle używany w Stanach Zjednoczonych lub innych krajach, gdzie stosuje się amerykańską terminologię.
Rury o kwadratowym przekroju w pigułce
Jak wskazuje sama nazwa, ich kształt jest kwadratowy. W porównaniu do okrągłych odpowiedników odznaczają się wyższą wytrzymałością na zginanie, łatwiejszym łączeniem i estetyką. Z drugiej strony ciężej je obrabiać.
Ich zastosowanie jest wszechstronne: od meblarstwa i fitnessu, aż po motoryzację i ogrodnictwo. Sprawdzą się wszędzie tam, gdzie wytrzymałość gra pierwsze skrzypce. Wybierz rury kwadratowe z wytrzymałego materiału i z opcją docięcia na wymiar, a na pewno będziesz zadowolony z zakupu.
Potrzebujesz pomocy przy zakupie? Skontaktuj się z nami!
Pozdrawiamy, zespół Tube Fittings.