Szukasz skutecznego rozwiązania na wyciszenie ścian w bloku? Masz dość tupania dzieci z mieszkania powyżej albo zbyt głośno włączonego telewizora u sąsiadki obok? Chcesz zasypiać w ciszy i nie wiedzieć, kiedy Twój sąsiad bierze prysznic?
Poniżej zaprezentujemy Ci kilka pomysłów na to, jak wyciszyć pokój w bloku i w końcu poczuć się dobrze we własnym mieszkaniu. Ma być funkcjonalnie czy estetycznie? W przypadku niektórych rozwiązań nie musisz iść na kompromisy. Jeśli jesteś ciekaw naszych propozycji, czytaj dalej.
Zobacz również
Wytłumienie czy wygłuszenie ścian w bloku – w czym tkwi różnica?
Oba pojęcia składają się na termin ogólny, jakim jest wyciszenie mieszkania. Nie powinny być jednak używane zamiennie, ponieważ dotyczą odmiennych kwestii związanych z komfortem akustycznym w mieszkaniu. Warto poznać różnicę – od niej zależą rozwiązania, które przyniosą oczekiwany efekt.
Jeżeli przeszkadzają Ci hałasy z zewnątrz, np. rozmowy sąsiadów lub ruch uliczny, potrzebujesz wygłuszyć mieszkanie. Polega to na odizolowaniu dźwięków i w dużej mierze jest zależne od konstrukcji samego budynku, np. grubości ścian. Co ważne, jeśli znajdziesz sposób na to, jak wygłuszyć ściany w bloku, zadziała to w obie strony – hałas dochodzący z Twojego mieszkania nie będzie przeszkadzał innym.
Wytłumienie ścian sprawdzi się tam, gdzie podczas rozmów lub słuchania muzyki powstaje echo. W takim wypadku szukać sposobów na adaptację akustyczną, czyli ograniczyć rozprzestrzenianie się dźwięków wewnątrz pomieszczenia.
Jesteś na etapie aranżacji mieszkania i zależy Ci na komfortowym miejscu, w którym odpoczniesz po ciężkim dniu? Zadbaj zarówno o wygłuszenie, jak i wytłumienie swoich czterech ścian. Połączenie tych dwóch działań sprawi, że jeszcze bardziej polubisz swoje miejsce.
Zapamiętaj!
Izolacja akustyczna zapobiegnie przedostawaniu się dźwięków przez ściany (działa w obie strony). Natomiast adaptacja akustyczna dotyczy rozchodzenia się dźwięków wewnątrz pomieszczenia.
Jak wyciszyć mieszkanie w bloku?
Skutecznych opcji jest kilka.Specjalistyczne materiały akustyczne, tj.,pianki, maty, panele i płyty? Zmiany wprowadzone przy okazji remontu, a może zwyczajne dobranie odpowiednich dodatków? Poznaj korzyści każdego z tych rozwiązań i wybierz to, które sprawdzi się u Ciebie.
Zestawienie zaczynamy od rozwiązania, które jest naszym faworytem – łączy praktyczny wymiar, estetykę i najnowsze trendy wnętrzarskie.
Lamele zamocowane na filcu
Urządzasz mieszkanie i chcesz, żeby było nowocześnie i przytulnie? Chcesz zadbać o funkcjonalność pomieszczeń i dlatego zastanawiasz się, jak wyciszyć ścianę w bloku, zanim okaże się, że pogłos utrudnia rozmowy i słuchanie muzyki? Wybierz lamele – zaskocz swoich gości oryginalnym dodatkiem, a dodatkowo zadbaj o własny komfort na co dzień.
Lamele MDF na filcu to nieoczywiste rozwiązanie na poprawę akustykę w mieszkaniu. Przede wszystkim kojarzą się z eleganckim elementem dekoracyjnym, który nadaje pomieszczeniom charakteru. To nie wszystko. Okazuje się, że lamele doskonale sprawdzą się jako adaptory akustyczne, które zminimalizują nieprzyjemne echo.
Jak zbudowane są takie lamele? W wersji standardowej mają konstrukcję panelową i składają się z 6 listew MDF o grubości 16 mm przymocowanych do czarnego filcu co 2 cm. Choć najważniejszy atut lameli to estetyka, wiele osób podkreśla elastyczność tego rozwiązania. Możesz układać je poziomo lub pionowo, również na suficie, oraz wybierać z kilku kolorów.
Jesteś miłośnikiem drewna i zależy Ci na lamelach, ale szukasz czegoś w mniejszym rozmiarze? Wybierz panele 3D na filcu o kształcie kwadratu o podobnych właściwościach akustycznych.
Dodatkowe zalety lameli:
- bezinwazyjny montaż przy użyciu kleju lub taśm,
- długotrwałe użytkowanie dzięki trwałym okleinom (laminat lub naturalny fornir dębowy),
- w zależności od rozmieszczenia mogą optycznie powiększać pomieszczenie.
Pianki i maty akustyczne
Pianki akustyczne są wykonane ze specjalnych materiałów absorbujących dźwięki, np.: poliuretanu czy termoutwardzalnej żywicy melaminowej. Co z ich skutecznością? Pianki są częstym wyborem do sal konferencyjnych, biur czy studiów nagraniowych – z powodzeniem poprawią akustykę wewnątrz pomieszczeń w Twoim mieszkaniu.
Producenci pianek akustycznych oferują różne rozmiary oraz grubości tych produktów. Dzięki temu dobierzesz pianki do indywidualnych potrzeb domowników, a niekomfortowa akustyka w bloku przestanie utrudniać Ci odpoczynek.
Szukasz rozwiązania z szeroką paletą kolorów i form? Wybór pianki będzie strzałem w dziesiątkę. Od klasycznych szarości i beży, po energetyczne żółcie i czerwienie. Możesz również wybierać spośród wielu kształtów, m.in.: piramidek, sześciokątów, kół zębatych czy klocków typu lego.
Jeżeli nie masz pomysłu lub czasu na komponowanie całości z pojedynczych pianek, wybierz matę akustyczną (czyli pianki w większym formacie, zazwyczaj sprzedawane w formie rolki).
Dodatkowe zalety pianek akustycznych:
- zamontujesz je samodzielnie na specjalnym kleju, kołkach lub na taśmie samoklejącej,
- różnorodne kolory i faktury sprawiają, że pianki akustyczne sprawdzą się, jako oryginalny element dekoracyjny,
- są cienkie, więc nie zabierają powierzchni użytkowej (nie zmniejszają optycznie pomieszczenia).
Ważne!
Wybierasz pianki lub panele akustyczne? Zwróć uwagę nie tylko na właściwości akustyczne i wygląd, ale również odporność na wysoką temperaturę. Zanim kupisz, sprawdź niezbędne atesty.
Panele akustyczne
Zależy Ci na bardziej estetycznym rozwiązaniu? Chcesz mieć większą elastyczność w aranżowaniu przestrzeni? Wybierz panele akustyczne, które pozwolą zmniejszyć pogłos w mieszkaniu i tworzyć interesujące kompozycje wizualne.
Czym to rozwiązanie różni się od poprzedniego? Sama idea, a często również materiały absorbujące dźwięki, pozostają te same. Różnice zauważysz w budowie. Standardowe panele akustyczne składają się z:
- ramy (np. drewnianej lub z profili aluminiowych),
- wypełnienia (wykonanego z akustycznych pianek technicznych, wełny mineralnej lub skalnej),
- zewnętrznej tkaniny (często o właściwościach pochłaniających) oraz obicia z tyłu.
W większości przypadków swobodnie wybierzesz rozmiar, grubość wsadu, a nawet sposób montażu (ściana lub sufit).
Na co warto zwrócić uwagę? Upewnij się, że dekoracyjna powłoka wybranych paneli jest trwała, łatwa w konserwacji i czyszczeniu. Najlepiej jeśli będzie antystatyczna (zapobiegnie to gromadzeniu pyłu oraz kurzu) i nie będzie chłonęła wody.
Dodatkowe zalety paneli akustycznych to, m.in.:
- walory estetyczne, w tym opcja zamówienia obrazu akustycznego,
- możliwość montowania zarówno na ścianie, jak i na suficie,
- w przypadku części rozwiązań łatwy demontaż – wystarczy zdjąć panele i zakleić w ścianie ślady po wkrętach (niektóre panele zamontujesz na standardowych uchwytach, inne możesz zamocować na kleju).
Czy wiesz, że…?
Panele akustyczne najlepiej zamontować w miejscach odbicia dźwięków. Standardowo uznaje się, że jest to na wysokości oczu domowników.
Na etapie wykończenia wnętrz
Szykujesz się do remontu i szukasz sposobu na wyciszenie mieszkania w bloku z wielkiej płyty? A może dopiero urządzasz wnętrze i zależy Ci na komfortowym odpoczynku? To dobry moment, żeby wprowadzić kilka praktycznych rozwiązań, m.in.:
Podwieszany sufit
Specjalne wypełnienie (dźwiękoszczelna mata gumowa, wieszaki akustyczne i wełna mineralna) obite płytami gipsowo-kartonowymi pozwolą Ci wygłuszyć dźwięki z piętra wyżej.
Mata akustyczna/wygłuszająca
Zastanawiasz się, jak wygłuszyć mieszkanie w bloku i nie słyszeć rozmów sąsiada z dołu? Możesz wyciszyć dolną kondygnację, kładąc pod nowymi panelami specjalną matę, która będzie tłumić niechciane hałasy. Podobny efekt da podłoga korkowa.
Płyty akustyczne
Jeżeli Twoim celem jest wygłuszanie ścian w bloku, zamiast standardowych płyt gipsowo-kartonowych, wybierz płyty akustyczne. Dodatkowa warstwa izolacyjna sprawi, że będziesz słyszeć zewnętrzne dźwięki dużo ciszej.
Uszczelnienie drzwi wejściowych
Mieszkasz koło windy albo schodów i masz dość hałasów z klatki schodowej? Nie planujesz na razie inwestycji w drzwi wejściowe o podwyższonej izolacji akustycznej? Wprowadź kilka drobnych zmian, które wygłuszą obecne drzwi, m.in. zamontuj metalowy próg lub naklej na nie matę wygłuszającą.
Wyciszenie mieszkania w bloku za pomocą dodatków
Chcesz w niewielkim stopniu wygłuszyć mieszkanie i zależy Ci na szybkim efekcie? Postaw na wyciszające elementy wystroju, m.in.: miękkie dywany, grube zasłony czy pluszowe poduszki, które będą „pochłaniać” dźwięki i zapobiegać powstawaniu hałasu.
Na rynku znajdziesz również zasłony o właściwościach akustycznych. Nie tylko poprawiają akustykę wewnątrz pomieszczenia, ale będą skutecznym trikiem na wygłuszanie mieszkania w bloku (ograniczą uporczywy hałas z ulicy).
Plusy powyższego rozwiązania to przede wszystkim relatywnie niska cena i łatwa możliwość zmiany wystroju. Nie sprawdzi się jednak, jeżeli masz w domu alergika, któremu nie służy większa ilość kurzu.
Kiedy warto wyciszyć swoje mieszkanie?
Każdy lubi odpoczywać w ciszy i rozmawiać lub oglądać ulubiony film bez uciążliwego pogłosu. Jest jednak kilka sytuacji, w których wyciszenie ścian sprawdzi się szczególnie, np.:
- jeżeli pracujesz zdalnie, spędzasz w mieszkaniu większą część dnia, a hałasy z zewnątrz przeszkadzają Ci w koncentracji,
- gdy masz często imprezujących sąsiadów, a potrzebujesz ciszy, żeby zasnąć,
- jeśli masz małe dziecko i nie chcesz narażać się swoim sąsiadom, którym może przeszkadzać głośny płacz malucha w nocy,
- jeżeli mieszkasz przy ruchliwej ulicy.
Podsumowując, sposobów na skuteczne wyciszenie mieszkania jest kilka. Wybór odpowiedniego zależy od przestrzeni, możliwości aranżacyjnych, finansów i gustu. Nie ulega wątpliwości tylko jedno: wyciszenie mieszkania (chociaż o kilka decybeli) lub niewielka poprawa akustyki wewnątrz pomieszczeń sprawią, że będziesz w swoim mieszkaniu odpoczywał na zupełnie nowym poziomie.