Ihrem Fachhändler für Rohrverbindungen und Wandlamellen Holz und mehr!
Aranżacje wnętrzDom i ogród

Najpopularniejsze style wnętrz. Znajdź styl, który wyrazi Twój charakter

Najpopularniejsze style wnętrz. Znajdź styl, który wyrazi Twój charakter

Urządzasz dom lub mieszkanie i zastanawiasz się, jaki styl wnętrza sprawdzi się najlepiej? Jednocześnie obawiasz się, że nie uda Ci się zachować spójności wystroju? Współczesna różnorodność aranżacji może rzeczywiście przytłaczać. Jeśli jednak przyjrzeć się poszczególnym stylom wnętrz, w każdym z nich można wyodrębnić charakterystyczne elementy, dzięki którym można zbudować harmonijną przestrzeń. Niekiedy wystarczą detale, aby nadać pomieszczeniu pożądanego charakteru.

Sprawdź nasz przewodnik po różnych stylach wnętrz i znajdź aranżacje, które najlepiej będą do Ciebie pasować!

Historia kołem się toczy, czyli krótko o najpopularniejszych stylach aranżacji wnętrz

Historia stylów aranżacji jeszcze nigdy nie była ciekawsza niż w XXI wieku! Dominacja poszczególnych stylów wnętrz zmieniała się okresowo – czasami już po kilkunastu, a czasami nawet kilkudziesięciu latach – jak też terytorialnie.

Aranżacja wnętrz przestała pełnić wyłącznie funkcję praktyczną już w renesansie i baroku, jednak prawdziwa rewolucja nadeszła w epoce wiktoriańskiej. Wtedy to różne rodzaje aranżacji wnętrz weszły pod strzechy, a wystrój domu świadczył o statusie jego właściciela. Następnie zaczęto projektować aranżacje wnętrz zgodnie z osobistymi preferencjami.

Na przełomie wieków XX i XXI jedne style wykończenia wnętrz przestały wypierać poprzednie. Teraz w modzie są różne style wnętrz. Zarówno delikatny styl prowansalski, jak i brutalizm. Luksusowe wnętrze w stylu glamour, jak i styl art deco. Styl orientalny i mieszkanie w stylu industrialnym. Styl angielski i typowy dla nowoczesnych wnętrz styl eklektyczny.

Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Jakim stylem warto zaaranżować wnętrze? Czym różni się styl nowoczesny od stylu minimalistycznego? Kiedy najlepiej sprawdzą się aranżacje w stylu loftowym? I czy małe mieszkanie w stylu industrialnym do dobry pomysł? Oto 9 najpopularniejszych stylów aranżacji wnętrz, które współcześnie znajdują najwięcej zwolenników!

1. Styl klasyczny – postaw na elegancję i jakość na lata

Klasyczny styl wnętrz mocno nawiązuje do starożytnej i renesansowej estetyki, a bardziej współcześnie – tradycyjnego stylu wiedeńskiego.

Jego główne założenia to:

  • symetryczność – bryły mebli, jak też ich ustawienia w pomieszczeniu są proste i harmonijne;
  • majestat – w klasycznym stylu wystroju wnętrz bardzo często pojawiają się masywne komody i szafy, potężne stoły na litego drewna, krzesła z wysokimi oparciami, duże dywany;
  • umiar w zdobnictwie – popularne są zdobienia takie jak sztukateria ścienna, cokoły, rozety sufitowe, a niekiedy nawet klasycystyczne kolumny;
  • harmonijne połączenie barw – w tym typie wykończenia wnętrza ściany zwykle pozostają białe, a wygląd pomieszczenia może być przełamany bardziej wyrazistymi barwami. Często wybiera się brąz, bordo, butelkową zieleń czy granat.

Przede wszystkim jednak w klasycznym stylu wnętrz stawia się na jakość. Elementy wykończenia wnętrz w stylu klasycznym powinny być wykonane z trwałych materiałów. Zamiast paneli, wybierz podłogę z desek lub tradycyjny parkiet, zamiast sztucznych tkanin – skórę, aksamit, bawełnę i len.

styl klasyczny wnętrza

2. Styl hamptons – wygoda połączona z luksusem

Styl hamptons to kolejny trend, który do Europy przywędrował z USA. Choć jego początki sięgają już lat 60. ubiegłego wieku, garściami czerpie z nowoczesności – szczególnie, jeśli chodzi o dominację jasnych kolorów w pomieszczeniach i naturalne elementy wyposażenia.

Jak projektować aranżacje wnętrz w stylu hamptons? Postaw na:

  • wygodę mebli – popularne są tapicerowane fotele, rozległe i miękkie sofy;
  • wrażenie przestronności – potęgują je zwykle białe ściany, a także wyposażenie utrzymane w barwach szarości, beżów, błękitów i pudrowych różów;
  • kontrastowe, proste i eleganckie dodatki;
  • lekkie, delikatne tkaniny we wnętrzach, obecne również w stylu kolonialnym;
  • eleganckie meble z dobrej jakości materiałów;
  • naturalne oświetlenie – z tego powodu styl hamptons najlepiej sprawdza się w domach z dużymi oknami; warto zainstalować w nich jasne rolety (np. rzymskie lub dzień-noc).

Styl hampton ma przywodzić na myśl wakacyjny luz w luksusowym ośrodku. Nie obawiaj się więc stosować mnóstwa dodatków: poduszek, abażurów z plecionego sznurka, makatek czy też ciężkich narzut na łóżko.

3. Styl modernistyczny – gratka dla miłośników geometrycznych kształtów

Wśród wymienionych stylów ten modernistyczny wydaje się najprostszy i niekiedy mylony jest ze stylem minimalistycznym czy nowoczesnym, choć te style wnętrz różnią si od siebie. Mimo wszystko bardzo łatwo jest zachować spójność, urządzając wnętrze w tym stylu

Czym charakteryzuje się styl modernistyczny?

  • wyróżniające się, ale proste kształty mebli – możesz postawić np. na fotele ufo, kwadratowe fotele bez podłokietników czy trójkątny stolik kawowy;
  • lekkość – unikaj masywnych szaf czy komód. Zamiast tego wybierz regały rurkowe lub z ażurowymi bokami;
  • delikatne, pastelowe barwy;
  • artystyczne wzornictwo dodatków – w stylu modernistycznym obecne jest oszczędne i najczęściej również geometryczne narzut, serwet na stół, zasłon, ozdobnych poduszek, abstrakcyjnych obrazów.

W modernizmie często można spotkać również elementy aranżacji wnętrz, które wyróżniają np. styl loftowy czy styl soft loft. Są to np. metalowe stelaże stołów czy kloszów lamp. Istnieje w nim duża tolerancja na dodatki obecne w różnych stylach aranżacji.

4. Styl skandynawski – akcent na naturalne materiały

To zdecydowanie najpopularniejszy wśród wymienionych stylów. Ta pochodząca z północnej Europy stylistyka uznaniem cieszy się ze względu na silne nawiązanie do natury przy jednoczesnym zachowaniu przytulności i domowego ciepła. Jednocześnie jest to styl dość łatwy do zaaranżowania, charakteryzuje się prostotą form i minimalizmem.

Czym wyróżnia się styl skandynawski? To przede wszystkim:

  • jasne kolory połączone z bardziej wyrazistymi dodatkami;
  • meble wykonane z naturalnych materiałów;
  • funkcjonalność i lekkość kształtów – popularne są meble osadzone na cienkich nóżkach z naturalnego drewna; ich bryły są smukłe i delikatne;
  • geometryczne wzory ozdób.

Dzięki jasnej kolorystyce i nieprzytłaczającej formie mebli w wystroju wnętrz, skandynawski styl wnętrza optycznie powiększa mieszkanie. To styl nowoczesny i oszczędny, który doskonale sprawdza się zarówno w domach, jak i małych mieszkaniach.

wnętrze w stylu skandynawskim

5. Styl industrialny – luksus w surowych wnętrzach

Mieszkanie w stylu industrialnym można opisać w dwóch słowach: surowa nowoczesność. Uwagę zwracają w nim przede wszystkim duże, otwarte przestrzenie. To idealny styl wnętrz, która najlepiej sprawdza się w mieszkaniach niemających wyraźnego podziału na poszczególne pomieszczenia. Stąd też styl industrialny i styl loftowy często bywają mylone, choć na pierwszy rzut oka są bardzo podobne.

Mieszkanie w stylu industrialnym urządzaj, kierując się poniższymi zasadami:

  • proste wykończenie ścian i połóg – najlepiej sprawdzają się materiały takie jak cegła, beton, surowe drewno z prostymi ozdobnikami w postaci lameli ściennych lub podobnych elementów wykończenia;
  • elementy wyposażenia wnętrz w stylu industrialnym najczęściej wykonuje się z naturalnego drewna, metalu i szkła;
  • we wnętrzach dominują masywne, duże meble o nieskomplikowanych kształtach;
  • stonowane, ciemne barwy pomieszczeń możesz łączyć z kolorowymi dodatkami, ale pamiętaj, aby wybrać nie więcej niż 2-3 kolory, najlepiej w podobnej stylistyce – jest to popularne szczególnie w stylu soft loft.

Co ważne, meble w industrialnym stylu aranżacji wcale nie muszą pochodzić z kompletu. Popularne dla stylu loftowego i industrialnego są np. połączenia skórzanej kanapy ze szklanym stolikiem kawowym ze złotym otokiem czy masywny stół dębowy zestawiony z krzesłami z tworzywa.

styl industrialny wnętrza

6. Styl glamour – eleganckie wnętrza z interesującymi detalami

Przepych, splendor, luksus – te słowa najczęściej kojarzą się z wnętrzem w stylu glamour. Tymczasem jest to styl bardziej zróżnicowany, niemalże eklektyczny, łączący minimalizm z estetyką barokową. Dziś jest jednym z najpopularniejszych stylów wnętrz.

Jak wygląda wnętrze mieszkania w stylu glamour? Poznaj kilka głównych cech:

  • wyraziste palety kolorów – bardzo popularne są fiolety, róże, fuksje, złoto czy turkusy;
  • dużo szklanych dodatków i elementów wyposażenia wnętrz – dobrze wyglądają duże lustra w bogato zdobionych ramach, wazony, kryształowe lampy i żyrandole, szklane półki;
  • akcent na luksusowy charakter tkanin – styl glamour stawia na aksamit, welur, satynę czy futra;
  • dużo ciekawych dodatków stylistycznych – świec lub figurek;
  • połyskliwe akcenty – np. złote ramy lub stelaże meblowe;
  • zestawienie masywnych mebli (np. tapicerowanych kanap i łóżek) z finezyjnymi stolikami i półeczkami;
  • przepierzenia i ażurowe ścianki – szczególnie efektowne są te z geometrycznymi motywami.

Nie zapominaj o tym, że nawet w luksusowym stylu wnętrz możesz zaaranżować przytulną przestrzeń. Nie przesadzaj z zestawieniem różnego rodzaju dodatków. Wybierz kilka motywów przewodnich – to pomoże Ci zachować spójność i uniknąć wrażenia przytłoczenia.

7. Styl rustykalny – wiejska sielanka

Bywa opisywany jako połączenie stylu skandynawskiego z wiejskim eklektyzmem. Mieszkanie w stylu rustykalnym również powinno mocno nawiązywać do natury, ale w jego przypadku wnętrza są mniej surowe i uporządkowane. Następuje tutaj odejście od geometryzmu w dodatkach i akcent na bardziej tradycyjne wzornictwo. Mniejszą uwagę przykłada się również do idealnie pasujących do siebie połączeń.

Najważniejsze w stylu rustykalnym są naturalne materiały, szczególnie drewno. Jeśli zależy Ci na osiągnięciu rustykalnej przytulności, postaw na:

  • meble o tradycyjnych kształtach – bez bogactwa w zdobieniach, ale z wyraźnymi fakturami;
  • tradycyjne fotele uszaki i kanapy z miękkimi poduchami – nie muszą być jednolite kolorystycznie, mogą być w kwiaty czy szkocką kratę;
  • dużo dodatków – poduszek, koców, patchworkowych narzut, wzorzystych dywanów;
  • nieoczywiste ozdoby na ścianach – rondle, makatki, koronki i inne dodatki, które często można spotkać również w mieszkaniach w stylu boho.

Dzięki temu styl rustykalny pasuje właściwie do każdego wnętrza – zarówno przestronnego, jak i tego mniejszego.

8. Styl vintage – przede wszystkim różnorodność

Styl vintage stylistyką nawiązuje przede wszystkim do lat 50., 60. oraz 70. ubiegłego wieku. Obłe kształty mebli, zaskakujące połączenia kolorystyczne, wszechobecna starodawność, pozorny brak spójności estetycznej – te cechy stylu vintage robią prawdziwą furorę w świecie.

Czym się kierować, aby urządzić dom właśnie w tej stylistyce? Postaw na:

  • wzorzyste tapety i tapicerki mebli w mocno nasyconych kolorach;
  • futurystyczne, nieoczywiste kształty mebli
  • solidne szafy, komody, kanapy;
  • dodatki w stylu retro – zegary, obrazy;
  • naturalne materiały.

W stylu vintage stawia się nie tylko na wygląd, ale również na historię wyposażenia. Meble o takich charakterze nie muszą być w nienagannym stanie. Drobne rysy na drewnianym stole czy lekko starta farba tylko dodaje uroku pomieszczeniu.

aranżacja wnętrza styl vintage

9. Styl eklektyczny – wszystkie chwyty dozwolone?

Eklektyzm w urządzaniu wnętrz łączy różne nurty. Czasami te style wnętrz różnią się od siebie wyraźnie. Z tego powodu większość ludzi kojarzy go z chaosem (skąd prosta droga do kiczu) i nie bierze go pod uwagę przy urządzaniu swojego domu. Tymczasem wystarczy podążać za kilkoma regułami, aby uniknąć przeładowania.

Jeśli zależy Ci na stylu eklektycznym, wybierz:

  • zestawienie maksymalnie dwóch estetyk – może to być połączenie stylu rustykalnego ze stylem vintage, połączenie stylu skandynawskiego wnętrza z modernistycznym, industrialny styl aranżacji połączony ze elementami stylu glamour;
  • wybierz 2-3 wzory materiałów i kolory;
  • znajdź swój motyw przewodni;
  • zdecyduj się na kontrasty, szczególnie jeśli chodzi o barwy – łącz ze sobą barwy dopełniające (np. zielony z czerwonym, pomarańczowy z zielonym).

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z aranżowaniem wnętrz, zachowaj ostrożność. Na początek wystarczy kilka akcentów kolorystycznych czy nieoczywiste zestawienie kilku mebli w różnych stylach. Z czasem, jak przyzwyczaisz się już do stylu vintage, możesz dodać więcej elementów. Wszystko jest kwestią wprawy.

Rozróżniasz poszczególne style wnętrz i wiesz już który z wymienionych stylów pasuje do Ciebie najlepiej? Oczywiście nie są to wszystkie możliwe stylistyki, które można spotkać we współczesnych domach. Popularnością cieszą się m.in. styl prowansalski, styl paryski, styl orientalny czy styl kolonialny. Nie są to jednak stylistyki często spotykane w Polsce i raczej wpisują się w trendy regionalne, a nie globalne.

Udostępnij