Ihrem Fachhändler für Rohrverbindungen und Wandlamellen Holz und mehr!
Konstrukcje ruroweNowoczesne systemy rurowe

Planujesz wykonać konstrukcje rurowe? Sprawdź te porady

Planujesz wykonać konstrukcje rurowe? Sprawdź te porady

Konstrukcje rurowe to coraz częstszy wybór osób, którą lubię majsterkować, inspirują się oryginalnymi rozwiązaniami DIY, a przede wszystkim szukają ciekawych i praktycznych dodatków do swoich wnętrz i ogrodów. Zastanawiasz się, jak wykonać montaż rur, wybrać materiał lub określić odpowiednią średnicę rury? W poniższym wpisie zebraliśmy dla Ciebie najważniejsze porady techniczne dotyczące konstrukcji wykonanych z rur. Sprawdź, co warto przygotować, zanim przystąpisz do pracy, i zrealizuj swój własny projekt!

Konstrukcje rurowe – co możesz z nich wykonać?

Funkcjonalność, trwałość, względy estetyczne i nowoczesny design – to atuty rur jako materiału do tworzenia elementów czysto dekoracyjnych, ale również użytkowych. Możliwości wykorzystania takich konstrukcji z rur jest bardzo wiele. Z powodzeniem sprawdzą się w salonie, przedpokoju czy ogrodzie.

Najczęstsze zastosowania konstrukcji rurowych to, m.in.:

  • poręcze i balustrady,
  • wieszaki,
  • meble industrialne (np. półki na książki, stojaki na kwiaty, stoły, krzesła),
  • stelaże reklamowe.

Szukasz więcej pomysłów? Znajdziesz je tutaj:

Inspiracje do projektów DIY z wykorzystaniem łączników do rur

Projektowanie konstrukcji stalowych – co uwzględnić?

O projektowaniu można napisać wiele. Polecić program do tworzenia rysunku technicznego czy omówić etapy tworzenia projektu. Dzisiaj jednak skupmy się na konkretach i najprostszych rozwiązaniach. Wystarczy w tym celu ołówek, kartka papieru i metrówka. Jak stworzyć projekt i o czym pamiętać?

  • Dokładnie zmierz przestrzeń, w której ma się znaleźć stworzona konstrukcja (pamiętaj o tym, że oprócz samej rury, konstrukcja musi zawierać złącza rurowe – w przypadku wieszaka w garderobie będą liczyć się milimetry).
  • Uwzględnij obciążenie konstrukcji rurowej (będzie inne w przypadku półki na drobiazgi do przedpokoju, a inne, gdy robisz półki na książki) – od tego zależy liczba punktów podparcia.
  • Zwróć uwagę na względy estetyczne i dopasowanie do przestrzeni.
  • Wybierz wygodny, bezpieczny i trwały sposób łączenia rur.

Jak dobrać rodzaj rury do projektu? Materiał, kształt, wymiary

Jeśli ustaliłeś najważniejsze kwestie związane z samym projektem, czas na wybór rur, z których stworzysz swoją konstrukcję. Na co zwrócić uwagę?

Materiał

To, z czego zrobiona jest rura, wpłynie zarówno na estetykę, jak i funkcjonalność Twojej konstrukcji. Weź pod uwagę jej przeznaczenie.

Jeśli zależy Ci na lekkości, łatwej obróbce i odporności na korozję oraz inne czynniki zewnętrzne, wybierz rury aluminiowe lub stalowe, zabezpieczone odpowiednią powłoką. Atutami rur stalowych są: stabilność, bardzo duża wytrzymałość (ze względu na większy ciężar) oraz szerokie zastosowanie. Oba rodzaje rur sprawdzą się w nowoczesnym wnętrzu, szczególnie urządzonym w stylu industrialnym.

Kształt

Okrągłe czy kwadratowe? Tu również kluczową rolę odgrywa przeznaczenie konstrukcji. Rury kwadratowe cechują się większą wytrzymałością.

Średnica

Zależność jest prosta: im większa średnica, tym rura będzie bardziej stabilna. Weź pod uwagę ciężar konstrukcji, dodatkowe obciążenia oraz długość przęseł.

Dla przykładu: standardowa średnica rury przeznaczonej na wieszak to 26,9 mm (bierz pod uwagę rozmiary samych wieszaków!), a na stół – 42,4 mm.

Jak połączyć dwie rury stalowe?

Możesz to zrobić bez spawania czy gwintowania. Postaw na wygodne i szybkie rozwiązanie. Stabilne złącza rurowe z łatwością dopasujesz do kształtu (okrągłe, kwadratowe), koloru rur (czarne, srebrne) oraz samej kompozycji i kształtu, które chcesz osiągnąć (masz do dyspozycji np. kolano, kolano narożnikowe czy trójnik).

Największą zaletą jest w tym przypadku wygoda montażu – w przypadku złącz rurowych potrzebujesz jedynie klucza imbusowego.

klucz imbusowy przy montażu konstrukcji z rur

Montaż rur – jak przebiega?

Porady techniczne dotyczące konstrukcji rurowej kończymy omówieniem kwestii związanych z montażem. Naturalnie, instalacja będzie przebiegała różnie w zależności od projektu.

Oprócz rur i złączy, standardowe narzędzia, które się przydadzą, to: piła do metalu, poziomica, wiertarka i wkręty, śruby i kołki do zamocowania konstrukcji w ścianie. O jakich nieoczywistych elementach warto pamiętać? Sprawdźmy na wybranych przykładach:

  • poręcz do schodów – w tym przypadku pamiętaj o wspornikach, które zapewnią stabilność i bezpieczeństwo (standardowo 2 szt. na poręcz do długości 2,5 m),
  • wieszak – weź pod uwagę typ i ciężar odzieży, która ma się na nim znaleźć; dla pewności możesz umieścić na środku dodatkowy uchwyt z pojedynczym uchem,
  • półka jeżeli chcesz, żeby konstrukcja była bardziej stabilna, możesz wzmocnić ją łącznikiem ściennym i przymocować do ściany lub podłogi.

Instalacja konstrukcji rurowej – podsumowanie

Jeśli po przeczytaniu tego tekstu w Twojej głowie pojawił się pomysł na wieszak do niewymiarowej garderoby albo oryginalny stojak na drewno do kominka, zrób projekt i działaj! Czy własnoręcznie przygotowana konstrukcja z rur wymaga pracy i przygotowania? Zdecydowanie tak, ale nie jest to skomplikowany proces. A czy daje satysfakcję? Gwarantowaną.

Udostępnij