Ihrem Fachhändler für Rohrverbindungen und Wandlamellen Holz und mehr!
Aranżacje wnętrzDom i ogród

Zrównoważone projektowanie wnętrz od A do Z

Zrównoważone projektowanie wnętrz od A do Z

Ekologiczne projektowanie wnętrz to stosunkowo nowe, ale niezwykle istotne zagadnienie. Z biegiem czasu z pewnością będzie nabierało ono coraz większego znaczenia – z uwagi na rosnącą świadomość konsumencką w zakresie ekologii. Jesteś przedsiębiorcą, którzy tworzy własne biuro lub projektantem, poszukującym inspiracji? A może po prostu kręci Cię wszystko, co eko? Niezależnie od tego, w której jesteś grupie – ten artykuł jest dla Ciebie.

Czym jest zrównoważone projektowanie wnętrz?

Zrównoważony rozwój wnętrz jest wielodyscyplinarnym sposobem realizacji projektów architektonicznych. Głównym założeniem projektowania zrównoważonego jest eliminacja negatywnego wpływu projektu budowlano-architektonicznego na środowisko naturalne.

Architekci wnętrz w swoich projektach powinni dążyć do jak najmniejszej ingerencji w przyrodę. Muszą zwracać uwagę na takie czynniki, jak:

  • efektywne wykorzystanie przestrzeni,
  • wybór materiałów ekologicznych, pochodzących z recyklingu (o wysokich parametrach izolacyjnych),
  • zmniejszenie zużycia energii, zanieczyszczeń w projektowanych budynkach,
  • zadbanie o zdrowie i komfort mieszkańców czy użytkowników danego budynku.

Zrównoważone projektowanie wnętrz – dlaczego warto?

Postępujący w zawrotnym tempie rozwój cywilizacyjny i przyrost ludzi na świecie w ostatnich dekadach spowodował, że na świecie zwiększyła się ilość produkowanych odpadów. Człowiek zaczął zbyt mocno ingerować w naturę, w wyniku czego przyczynił się znacząco do niszczenia ekosystemu planety.

Przedsiębiorstwa budowlano-architektoniczne wdrażają wiele pomocnych strategii. Ekologiczne projektowanie wnętrz to jedna z takich koncepcji. Daje ona pewne korzyści, również w sferze ekonomicznej.

Jak urządzić wnętrze w stylu eko? Dobre praktyki

Innowacyjne, ekologiczne metody pojawiają się już regularnie w architekturze i aranżacji wnętrz. Jakie są cechy projektowania zrównoważonego?

Minimalizm i funkcjonalność

Minimalizm kojarzy się z ograniczaniem kupna nowych produktów. Postępując w myśl filozofii zero waste, przyczyniamy się mimowolnie do spadku zużytych materiałów, energii i śmieci z procesu produkcji. Minimalizm nakazuje dostrzegać piękno i użyteczność w tym, co już znajduje się w otoczeniu. Nie idzie w parze z konsumpcjonizmem.

Układ funkcjonalny

Rozwiązaniem, które z pewnością warto przemyśleć, jest strefowanie pomieszczeń. Przykładowo: jak najlepiej wykorzystaj światło dzienne – by zredukować ilość energii do oświetlenia pomieszczeń. Blaty robocze i biurka ulokuj bliżej okien, a część wypoczynkową (np. sofy, łóżka) w odleglejszym miejscu. W kąciku czytelniczym (fotel, regał z książkami) wyznacz dodatkowe miejsce na lampę podłogową – po to, by nie włączać wieczorami światła górnego. Na etapie budowy, gniazdka i punkty elektryczne powinno się umiejscowić w taki sposób, by móc optymalnie korzystać z doświetlania.

Energia

Ekologiczny design zakłada wyposażenie domu w energooszczędne sprzęty RTV i AGD. Nie kupuj najtańszych modeli, bo zwykle mają gorszą klasę energetyczną. Kolejne pomocne wskazówki to:

  • ustawianie lodówki z dala od źródeł ciepła,
  • wykorzystanie płyty indukcyjnej zamiast tradycyjnej elektrycznej bądź kawiarki na płytę indukcyjną zamiast ekspresu na kawę,
  • wybór jedynie żarówek LED-owych.

Rośliny

Rośliny wpisują się w ideę zrównoważonego projektowania wnętrz. Filtrują powietrze w pomieszczeniu, utrzymują odpowiednie nawilżenie. Większe rośliny lepiej lokować na podłodze, w kwietnikach lub parapecie. Coraz częściej uprawia się także domowe ogródki ziołowe i warzywne (np. na balkonach).

Zoptymalizowane zużycie wody

W projektach architektonicznych należy uwzględnić rozwiązania dotyczące zużycia wody. Zamiast wanny lepiej wybierz prysznic. Korzystnym rozwiązaniem są oszczędne baterie łazienkowe, krany z perlatorem, podwójne spłuczki w toalecie. Warto rozważyć instalację systemu zbierania deszczówki (do podlewania roślin na balkonie, tarasie).

Jakie materiały powinniśmy stosować?

Najważniejsze zrównoważone materiały to drewno, kamień, cegła, ceramika, szkło (zwłaszcza te powtórnie topione). Co ważne, drewno lakierowane nie jest mile widziane. Ten materiał lepiej olejować, woskować lub pomalować farbą ekologiczną. Ściany przyozdabiaj bezpiecznymi emulsjami z naturalnymi pigmentami lub tapetami z papieru i włókien tekstylnych, ewentualnie wykorzystaj lamele drewniane.

Postaw na ekologiczne tkaniny, czyli bawełnę organiczną, tkaninę konopną i lnianą, wełnę z aplak, lyocell.

Czego nie może zabraknąć w stylu eko? Przykłady aranżacji

Styl ekologiczny kojarzy się mimowolnie z recyklingiem i upcyklingiem (nadawaniem rzeczom drugiego życia). Mieszkanie warto zagospodarować meblami z odzysku lub takimi z certyfikatem FSC. Samodzielnie odnów wiekową szafę czy nadaj drugiego życia niepotrzebnym – na pozór – drobiazgom. Wykorzystaj przydatne techniki artystyczne, np. kolaż, decoupage, patchwork.

Jasność i biel

W stylu ekologicznym ważne są duże przeszklenia oraz jasny kolor ścian, framug okien, podłóg (np. bielone drewno). Kolor biały rozjaśnia wnętrza i dobrze odbija światło, dzięki czemu możesz używać mniej sztucznego światła.

Drewno jako standard

Odpowiednimi dodatkami do ekologicznego stylu są również dekoracyjne lamele drewniane Thermowood, które świetnie komponują się z roślinami, meblami i dodatkami z recyklingu. Funkcję ścianki działowej mogą pełnić delikatniejsze lamele ażurowe.

Zamiast plastiku

Meble w stylu ekologicznym powinny być wykonane z naturalnych materiałów, np. drewna, wikliny, metalu, szkła, kamienia. Lepiej, żeby abażury lamp wykonano z papieru niż z tworzywa. Zamiast plastikowych żaluzji postaw na zasłony. Parawany prysznicowe można wykonać ze szkła, a nie pleksiglasu, a umywalki, wanny i zlewozmywaki – ze stali zamiast akrylu. Dywany, wazony, ramy i inne dekoracje – tutaj również postaw na naturalne materiały.

Udostępnij