Ihrem Fachhändler für Rohrverbindungen und Wandlamellen Holz und mehr!
Bezpieczne ciągi komunikacyjneNowoczesne systemy rurowe

Balustrady bezpieczeństwa – dlaczego są aż tak ważne

Balustrady bezpieczeństwa – dlaczego są aż tak ważne

Bezpieczeństwo to niezwykle ważna kwestia, o której zawsze powinni pamiętać wszyscy inwestorzy zajmujący się ogólnie pojętym budownictwem, stawiający budynki mieszkalne czy użytkowe oraz zakłady przemysłowe. Istnieje wiele możliwości ochrony mieszkańców i pracowników firm przed wypadkami stanowiącymi co najmniej poważne zagrożenie dla zdrowia, a jedną z najważniejszych jest zastosowanie odpornych na uszkodzenia balustrad bezpieczeństwa.

Balustrady bezpieczeństwa – czym właściwie są

Obowiązująca definicja określa balustrady jako niezwykle istotny element zabezpieczający montowany między innymi przy schodach, tarasach i balkonach. Typowa balustrada jest niczym więcej niż barierką ochronną, robioną z różnych materiałów, lecz zawsze należy wybierać te, zapewniające największą wytrzymałość i wysoki stopień bezpieczeństwa. Może jednocześnie stanowić dekorację wnętrza budynku, wyróżniając się oryginalnym i atrakcyjnym designem. Sposób montażu balustrad ochronnych, zarówno przy schodach czy balkonach, jak i na podjazdach dla niepełnosprawnych, ściśle regulują obowiązujące przepisy, określające między innymi ich wysokość czy średnicę rur, z jakich mogą być zrobione.

Balustrady bezpieczeństwa – rodzaje i materiały, z jakich się je robi

Istnieje wiele typów balustrad bezpieczeństwa, różniących się od siebie nie tylko kształtem, lecz przede wszystkim rodzajem materiałów, z jakich je zrobiono, Dobiera się je nie tylko pod kątem wyglądu, chociaż np. w domu warto ich styl dopasować do całego stylu urządzenia wnętrza. Jeśli weźmiemy pod uwagę materiały, z jakich najczęściej robi się balustrady, to możemy między innymi rozróżnić:

Balustrady drewniane

Drewno jest najstarszym, używanym przez człowieka materiałem budowlanym, a zrobione z niego balustrady wyglądają i sprawdzają się najlepiej w budynkach mieszkalnych urządzonych w tradycyjnym rustykalnym lub góralskim stylu. Najpoważniejszą wadą balustrad drewnianych jest ich podatność na wilgoć oraz stosunkowo niska wytrzymałość mechaniczna.

Balustrady szklane

Idealnie komponujące się w nowocześniejszych wnętrzach w zawsze modnym stylu skandynawskim lub industrialnym. Samo szkło, nawet hartowane, może nie zapewniać odpowiedniego poziomu ochrony, dlatego w balustradach łączy się je zazwyczaj z elementami metalowymi, z rurami o przekroju okrągłym lub kwadratowym:

  • stalowymi, chromowanymi lub czarnymi;
  • aluminiowymi, wykończonymi na wysoki połysk lub efektownie szczotkowanymi.

Balustrady bezpieczeństwa – dlaczego najczęściej robi się je z rur metalowych

Spośród balustrad bezpieczeństwa o uniwersalnym zastosowaniu, sprawdzających się wszędzie, gdzie są potrzebne, na zewnątrz i we wnętrach budynków mieszkalnych, użyteczności publicznej i w budynkach przemysłowych, należy wyróżnić balustrady robione z metalu. Są jednocześnie najbardziej wytrzymałe, gwarantujące najwyższy, określony przepisami stopień bezpieczeństwa. W procesie produkcji stosuje się kilka rodzajów rur metalowych, dla wygody użytkowników najczęściej o przekroju okrągłym i są to:

Rury ze stali nierdzewnej

Odporne na uszkodzenia, których kolejną zaletą jest niepodatność na destrukcyjne działanie korozji oraz możliwość efektownego wykończenia powierzchni np. jej szczotkowania lub malowania. Rury tego typu nadają się do montażu na zewnątrz i wewnątrz budynków np. przy schodach czy na balkonach oraz na balustrady przy podjazdach dla niepełnosprawnych. W domu warto połączyć je za pomocą złączek rurowych z innymi materiałami, wspomnianym drewnem lub szkłem.

Rury ze stali czarnej

O powierzchni specyficznie wykańczanej w procesie produkcji, co pozwala zachować naturalny koloryt surowej stali, wypalanej i pokrytej odporną na uszkodzenia patyną. Do produkcji barier i balustrad wykorzystuje się najbardziej wytrzymałe rury bezszwowe, połączone złączami rurowymi skręcanymi tylko kluczem imbusowym, można je również zespawać ze sobą. Rury trzeba też zabezpieczyć przed korozją, malując wodoodpornym lakierem bezbarwnym.

Rury aluminiowe

Kolejny rodzaj rur doskonale nadających się na balustrady bezpieczeństwa, lekkich, łatwych w obróbce, którym bez trudu nadamy pożądany kształt barierki. Rur aluminiowych używa się przede wszystkim we wnętrzach np. na balustrady montowane przy schodach, lecz równie często możemy je spotkać na tarasach czy balkonach. Największą zaletą rur robionych z aluminium jest odporność na niekorzystne czynniki atmosferyczne powodujące korozję oraz dowolność wykończenia powierzchni, która może być gładka lub szczotkowana, co daje pewniejszy uchwyt balustrady w przypadku utraty równowagi.

Udostępnij