Ihrem Fachhändler für Rohrverbindungen und Wandlamellen Holz und mehr!
Konstrukcje rurowe

Barierki drogowe – bezpieczeństwo ruchu pieszych i pojazdów

Barierki drogowe – bezpieczeństwo ruchu pieszych i pojazdów

Ruch na naszych drogach, zarówno samochodowy, jak i pieszy, nieustannie się zwiększa, a wraz z nim liczba zagrożeń, na jakie są narażeni jego uczestnicy. Właśnie dlatego aż tak ważny jest rozwój i właściwe zastosowanie odpowiedniej infrastruktury drogowej zapewniającej wysoki stopień bezpieczeństwa, a jednym z ważniejszych jej elementów są niewątpliwie barierki drogowe.

Barierki drogowe – czym są i jakie jest ich zastosowanie

Przez pojęcie bariery drogowej rozumiemy wszelkiego rodzaju zabezpieczenia, jakie widzimy przy drogach czy chodnikach, mające na celu oddzielenie od siebie uczestników ruchu, pieszych od poruszających się pojazdów, czy też rozgraniczenie poszczególnych pasów ruchu. Wszystkie barierki drogowe znajdujące zastosowanie na terenie Polski muszą ściśle spełniać surową, europejską normę EN 1317. Warunkuje ona sposób ich klasyfikacji, z uwzględnieniem takich czynników jak:

  • poziom powstrzymywania dla danej barierki, bardzo wysoki, podwyższony, normalny i mały;
  • poziom intensywności zderzenia;
  • stopień odkształcenia barierki, mierzony szerokością pracującą, a barierka może być podatna, o ograniczonej podatności albo niepodatna.

Barierki drogowe, zanim trafią do użytku, są testowane, przede wszystkim przeprowadza się ich testy wykazujące stopień odporności na uderzenia, czy wymagane parametry spowodują odbicie się pojazdu od bariery i jego powrót na tor jazdy. Wysoki współczynnik wytrzymałości bariery, oczywiście obok przestrzegania obowiązujących przepisów, to najlepsza gwarancja bezpieczeństwa ruchu drogowego i ograniczenia skutków niebezpiecznych wypadków. Spośród najważniejszych aspektów ich stosowania warto wymienić:

  • zapobieganie niekontrolowanemu wjeżdżaniu pojazdów na chodnik i odwrotnie, wtargnięciu pieszych na jezdnię;
  • określenie toru ruchu pieszych i pojazdów;
  • zapobieganie zmianie pasa ruchu, wjechania na pas przeciwny i stworzenia zagrożenia dla innych uczestników ruchu.

Barierki drogowe – z jakich materiałów są robione

Do produkcji barier stosuje się różne materiały, lecz nic nie jest w stanie zastąpić wysokiej jakości stali, robionych z niej mocnych, odpornych na uszkodzenia rur i kątowników, spawanych lub łączonych za pomocą zacisków rurowych. Stalowa, odpowiednio ukształtowana bariera drogowa jest w stanie wytrzymać uderzenie nawet ciężkiego pojazdu ciężarowego, który odbije się od niej bez efektu sprężystego odrzucenia i zazwyczaj powróci na swój tor jazdy.

Barierki drogowe – najczęściej używane rodzaje

Podmioty, które mają dbać o bezpieczeństwo drogowe w podległym im rejonie, wykorzystują do tego kilka rodzajów barier drogowych, mimo że ustawa nie określa jasno, jakie z nich będą najlepsze. Najczęściej znajdują zastosowanie:

Barierki chodnikowe

Stosowane, jak ich sama nazwa wskazuje, do zabezpieczenia chodników oraz przebiegających wzdłuż nich ścieżek rowerowych. Robi się je z rur stalowych o średnicy i grubości ścianek gwarantującej najwyższy stopień ochrony, odpornych na uszkodzenia mechaniczne, a dzięki ocynkowaniu i malowaniu są także odporne na działanie wszystkich czynników atmosferycznych mogących powodować korozję metalu.

Bariery mostowe

Spawane z płaskowników lub rur stalowych o kwadratowym przekroju i dopasowane kształtem do konstrukcji mostu albo wiaduktu, zabezpieczające jego najbardziej newralgiczne miejsca, montowane na dwa sposoby, wbetonowane lub mocowane z pomocą metalowych podstaw. Chronią przed możliwością upadku z dużej wysokości, także są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz czynniki pogodowe, słonce, deszcz, śnieg i gwałtowne wahania temperatury.

Balustrady drogowe i mostowe

Tak samo, jak barierki mostowe, zabezpieczające poruszających się pieszych oraz jadące pojazdy przed upadkiem z dużej wysokości, oraz zderzeniami. Produkowane są z materiałów o podwyższonej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, a wspomniane cynkowanie i malowanie specjalną farbą chroni je przed korozją. Balustrady tego typu są zawsze dopasowane do konkretnych, przyszłych warunków użytkowania, robione z rur, płaskowników i prętów stalowych, spawanych lub połączonych odpowiednio dobranymi złączami rurowymi.

Bariery energochłonne

Najmocniejsze i najbardziej wytrzymałe, których zadaniem jest rozdzielenie pasów ruchu na drogach szybkiego ruchu, autostradach i mostach. Są odporne na najsilniejsze uderzenia, dzięki czemu skutecznie przeciwdziałają wypadkom oraz kolizjom drogowym i można je eksploatować w każdych warunkach pogodowych. Robi się je ze stalowych kątowników o odpowiednio dobranym kształcie, a następnie montuje z pomocą stopy montażowej lub betonuje w powierzchnię gruntu.

Udostępnij