Ihrem Fachhändler für Rohrverbindungen und Wandlamellen Holz und mehr!
Konstrukcje rurowe

Barierki ochronne – rodzaje i zastosowanie

Barierki ochronne – rodzaje i zastosowanie

Nie ma wyższej wartości niż ludzkie zdrowie i życie, dlatego należy o nie dbać w każdej sytuacji, chroniąc przed możliwością wystąpienia losowych zdarzeń mogących spowodować niebezpieczne wypadki. Jesteśmy na nie narażeni niemal wszędzie, także w trakcie poruszania się po ulicach, drogach, w zakładzie pracy czy w domu, gdzie przed wypadkami takimi jak upadki lub potrącenia przez przejeżdżające pojazdy mogą nas skutecznie zabezpieczyć odpowiednio użyte barierki ochronne.

Barierki ochronne – czym właściwie są

Barierki ochronne, zwane też po prostu barierami, to nic innego, jak stawiane tymczasowo lub mocowane na stałe ogrodzenia wykonane z odpornych na uszkodzenia materiałów, przeważnie z wytrzymałych tworzyw sztucznych albo z metalowych rur. Najczęściej są używane właśnie te drugie, robione z rur stalowych, w przypadku barierek mocowanych na stałe w miejscu przeznaczenia, albo aluminiowych, lżejszych i stosowanych między innymi na barierki przenośne.

Barierki ochronne – do czego się je używa

Podstawową funkcją, jaką pełnią barierki ochronne, zresztą jak ich sama nazwa wskazuje, jest odgrodzenie ludzi od grożących im niebezpieczeństw, ruchu drogowego, upadku z dużej wysokości, czy tłumu na imprezach masowych. Zapewnienie takiego bezpieczeństwa jest regulowane obowiązującymi przepisami prawa i należy do obowiązków zarządcy dróg, budynków oraz pracodawcy.

Barierki ochronne – podział ze względu na zastosowane materiały

Jak już wspomnieliśmy, do produkcji barierek używa się dwóch podstawowych materiałów, rur z tworzyw sztucznych oraz z metalu, przeważnie stalowych, rzadziej aluminiowych, o przekroju okrągłym lub kwadratowym. Oba rozwiązanie mają swoje zalety i wady, które postaramy się przedstawić nieco szerzej.

Barierki ochronne stalowe

Zdecydowanie najczęściej spotykane, widzimy je praktycznie wszędzie, przy drogach, na krawędziach dachów i schodów, w budynkach mieszkalnych, użyteczności publicznej czy zakładach przemysłowych. Ich powszechnemu zastosowaniu sprzyja wiele czynników, spośród których najważniejsze to:

  • Stosunkowo niewielkie koszty produkcji materiałów i tak samo niskie postawienia barierki.
  • Wyższa wytrzymałość rur metalowych, o różnej średnicy i grubości ścianek, na uszkodzenia mechaniczne.
  • Wiele metod, jakie można użyć do ich połączenia, od spawania aż do łączenia z pomocą różnych typów złączy rurowych, okrągłych i kwadratowych, wzajemnie kompatybilnych ze sobą, takich jak:
  1. uchwyty, pionowe, pojedyncze i podwójne, z pojedynczym i podwójnym uchem oraz narożne;
  2. podstawy słupka, owalne, okrągłe i kątowe;
  3. kolana, narożnikowe;
  4. trójniki kątowe, jednogdniazowe, trójgniazdowe i narożnikowe;
  5. krzyżaki dwugniazdowe, trójgniazdowe, niestandardowe i regulowane;
  6. łączniki, ścienne wychylne i ze stopą okrągłą;
  7. złącza zaciskowe i obejściowe;
  8. podpory i mocowania poręczy;
  9. gniazda wychylne, pojedyncze i podwójne;
  10. gniazda słupka;
  11. złączki proste typu mufa, oczkowe i wewnętrzne;
  12. zaciski jednostronne i dwustronne.
  • Możliwość stworzenia prawie dowolnej konstrukcji bariery, właśnie dzięki tak dużej ilości dostępnych złączy rurowych łączących ze sobą poszczególne jej elementy.

Takie rozwiązanie ma niestety również pewne wady, z którymi warto się zapoznać, zanim się na nie zdecydujemy, takie jak:

  • konieczność dokładnego zabezpieczenia bariery z rur stalowych przed działaniem czynników atmosferycznych powodujących korozję metalu;
  • możliwe trudności z montażem i ewentualne uszkodzenia powstałe podczas wykonywania niezbędnych prac;
  • odkształcenia i inne uszkodzenia mogące powstać w wyniku silnego uderzenia.

Barierki ochronne z tworzyw sztucznych

Także spotykane w wielu wymienionych wyżej miejscach, mające zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi podkreślają zalety, zwłaszcza w porównaniu z barierkami ochronnymi stalowymi:

  • wyższą elastyczność użytego materiału, lepiej absorbującego energię uderzenia;
  • modułową konstrukcję i mniejszą masę ułatwiającą przeprowadzenie prac montażowych i ewentualną rozbudowę już istniejących systemów barier;
  • lepszą odporność na wszystkie czynniki atmosferyczne, przede wszystkim na wilgoć powodującą korozję metalu;
  • uniwersalność zastosowania, na zewnątrz i wewnątrz, w budynkach.

Porównując konstrukcję barier ochronnych z tworzyw sztucznych z barierami z rur stalowych, musimy od razu wspomnieć o ich wadach. Najistotniejsza to wysokie koszty początkowe inwestycji, wyższa cena samych barierek, oraz mniejsza siła uderzenia, jaką są w stanie znieść. Dlatego trudno sobie wyobrazić, że będą w stanie powstrzymać np. wielotonową masę rozpędzonego auta ciężarowego uderzającego w taką barierę.

Udostępnij