Ihrem Fachhändler für Rohrverbindungen und Wandlamellen Holz und mehr!
Konstrukcje reklamoweKonstrukcje rurowe

Jak dobrać stelaż na reklamę? Projektowanie konstrukcji banerowych

Jak dobrać stelaż na reklamę? Projektowanie konstrukcji banerowych

Jeśli prowadzisz własny biznes, z pewnością zdajesz sobie sprawę z tego, jak istotną kwestią jest odpowiednia reklama. Bez niej klienci nie będą w stanie znaleźć Twojej firmy. W dzisiejszych czasach do dyspozycji jest wiele form reklamy. Mogą się one znajdować np. w przestrzeni publicznej lub na terenie siedziby firmy, sklepu czy biura. Będą to różnego rodzaju tablice reklamowe, konstrukcje wolnostojące czy wielkoformatowe billboardy.

Z tego artykułu dowiesz się, jak zaprojektować stelaż do banera, który będzie promował Twoje produkty lub usługi.

Rodzaje konstrukcji pod baner lub billboard

Przy projektowaniu stelaża najważniejszym kryterium wyboru jest umiejscowienie reklamy. Główne pytanie brzmi, czy Twój baner ma wisieć na ścianie budynku czy na konstrukcji wolnostojącej?

Reklama na ścianie budynku

Do montażu reklamy ściennej potrzebny jest odpowiedni stelaż na baner. Najczęściej przyjmuje on formę metalowej ramy z zestawem napinaczy, które pozwalają na odpowiednią ekspozycję płachty z nadrukiem. Banery wykonywane są zwykle z grubej tkaniny poliestrowej, na której brzegach znajdują się oczka do napinaczy.

rama banerowa nascienna

Stelaże w formie ramy powinny dawać możliwość łatwego montażu na ścianie, na przykład przy użyciu kołków rozporowych. Wykonując go z użyciem rurek i złączy, masz do dyspozycji wiele elementów i kształtek, więc tworzenie takiej konstrukcji nie powinno stanowić problemu.

Na konstrukcji ściennej możesz zamocować na stałe baner z nazwą i logo firmy, ale również zmieniać reklamę w zależności od tego, co chcesz przekazać swoimi klientom. Montując własny stelaż na ścianie budynku firmy nie masz żadnych ograniczeń, w jakim czasie reklama musi być zdjęta, w przeciwieństwie do wynajmowania powierzchni reklamowej.

Przykład

Jeśli prowadzisz sklep, możesz na jednej ramie umieszczać zamiennie wiele banerów – na przykład informujących o aktualnych promocjach.

Ścianki reklamowe wolnostojące

Podobnie do ram ściennych wygląda sprawa ze stelażem wolnostojącym – pod baner lub płytę plexi z naklejoną reklamą. Tego typu konstrukcja umożliwia umieszczenie reklamy w dowolnym miejscu. Ściankę można postawić na posesji firmy, w budynku, auli, podczas eventu, a nawet na gruntach prywatnych, po ustaleniu z właścicielem warunków dzierżawy. Nie ma ograniczenia co do miejsca ustawienia takiej ścianki z banerem – oczywiście w granicach prawa.

Ścianki reklamowe wolnostojące mogą mieć dowolne rozmiary. Nie ma zasadniczych ograniczeń odnośnie tworzenia takiego projektu. Wszystko zależy jak duży będzie baner i jaki kształt on przyjmie – poziomy, pionowy czy kwadratowy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby połączyć ze sobą kilka ścianek, tworząc długi ciąg reklam. Takie rozwiązanie sprawdzi się na przykład na eventach, gdzie potrzebne jest odgrodzenie przestrzeni dostępnej tylko dla personelu.

Należy jednak pamiętać, że płachta baneru przy wietrznej pogodzie działa jak żagiel. I mimo, że cała konstrukcja jest wykonana z metalu i może sporo ważyć, to podczas projektowania należy uwzględnić czynniki atmosferyczne.

Ważne!

Tworząc wolnostojący stelaż na baner reklamowy, pamiętaj o bezpieczeństwie. Mocny wiatr może go przewrócić.

Wielkogabarytowe konstrukcje reklamowe

Trzecim rodzajem konstrukcji reklamowych są stelaże o dużych gabarytach. Często są to:

  • kombinacje ścianek tworzące różne figury, np. kostki reklamowe,
  • konstrukcje bilboardów wiszących lub stojących,
  • prostopadłościenne konstrukcje reklam wielkoformatowych (jak przy drogach szybkiego ruchu).

Projektowanie takich systemów wymaga więcej kalkulacji. Trzeba dobrze ocenić masę całej konstrukcji i stabilność podłoża.

Mając do dyspozycji odpowiednie złącza rurowe, możesz stworzyć stelaż o dowolnym kształcie i rozmiarze. Elementy takie jak łącznik ścienny, stopa czy podstawa słupka umożliwiają montaż reklam wielkoformatowych do betonowego podłoża. Dzięki nim zwiększysz bezpieczeństwo.

Obliczanie rozmiaru konstrukcji

Projektując własną konstrukcję z rur i złączy rozmiar będzie zależał od tego czy:

  1. Znasz rozmiar baneru i do niego dopasowujesz wielkość ramy.
  2. Chcesz zakryć określony fragment ściany – dzięki temu znasz wielkość ramy i dopasowujesz do niej rozmiar baneru.

Niezależnie czy chcesz określić wielkość ramy czy baneru, obliczenia wykonuje się na podstawie tego samego wzoru.

Jak obliczyć rozmiar ramy baneru – wzór

Rozmiar ramy = Rozmiar baneru + 2x 3 cm + 2x średnica rury

Wyjaśnienie:

Do każdego boku baneru należy dodać 3 cm dystansu, który zapełnią napinacze StormFix oraz wielkość odpowiadającą średnicy rury. Jeśli wybierzesz napinacze z haczykiem to zamiast 3 cm należy wliczyć 8 cm. Działanie należy wykonać odpowiednio dla szerokości i wysokości ramy/baneru.

Przykład:

  • Baner ma wymiar 100 x 100 cm
  • Średnica rury wynosi 42 mm = 4,2 cm

Szerokość ramy = 100 + 16 + 8,4 = 124,4 cm

Analogicznie obliczamy wysokość, co po zaokrągleniu daje nam rozmiar 124 x 124 cm.

Do powyższych obliczeń użyliśmy standardową średnicę rur używanych przy tworzeniu konstrukcji pod banery reklamowe – 42 mm. Tak średnica w zupełności wystarcza w przypadku mniejszych stelaży. Jeśli masz problem z doborem rur, zachęcamy do przeczytania naszego artykułu o średnicach lub skonsultowania Twojego projektu z nami – tutaj znajdziesz dane kontaktowe.

Skoro wiesz już jaki powinien być rozmiar ramy na Twój baner, pora dobrać odpowiednie złącza. W przypadku prostej tablicy naściennej będą potrzebne:

Jest też inna możliwość mocowania reklamy na budynkach. Zamiast wieszać baner, możesz wykorzystać tablice z płyty plexi lub dibondu. Wówczas zamiast napinaczy będą potrzebne odpowiednie uchwyty pionowe i zestaw śrub do montażu płyty.

Baner powinien być widoczny

Kolejną ważną sprawą jest zapewnienie banerowi dobrej widoczności. Konstrukcje pod reklamy powinny być więc montowane w miejscach, gdzie nic nie będzie ich zasłaniać. Powinny one przyciągać uwagę, dlatego np. ściana przysłonięta przez drzewa nie jest dobrym miejscem.

Jednak dobre umiejscowienie to nie wszystko. Warto pomyśleć również o tym, że po zmroku większość reklam jest zupełnie niewidoczna. Dlatego dodatkowo wyposażyć konstrukcję w punkty świetlne. Naświetlacze LED-owe do reklam zapewnią dobrą widoczność baneru, również w nocy. To jedna z tych rzeczy, która może sprawić, że reklama będzie jeszcze bardziej skuteczna.

Udostępnij