Ihrem Fachhändler für Rohrverbindungen und Wandlamellen Holz und mehr!
Konstrukcje rurowe

Ochronne bariery magazynowe – zastosowanie i materiały

Ochronne bariery magazynowe – zastosowanie i materiały

Powszechnie używane bariery i balustrady ochronne, robione przeważnie z wytrzymałych rur stalowych o różnej średnicy, znajdują zastosowanie w wielu miejscach. Ogranicza się nimi między innymi dostęp pieszych do dróg, rozdziela pasy jedni i zabezpiecza tory oraz przejazdy kolejowe. Można je również stosować wewnątrz budynków, mieszkalnych, użyteczności publicznej oraz przemysłowych, a na szczególną uwagę zasługują różnego rodzaju magazyny, gdzie niezwykle łatwo o wypadek.

Dlaczego należy dbać o bezpieczeństwo w magazynach?

Praca w magazynie nie należy do bezpiecznych, zwłaszcza kiedy są w nim przechowywane przedmioty o dużych gabarytach, albo materiały niebezpieczne, z którymi należy obchodzić się wyjątkowo ostrożnie. Ściśle regulują to obowiązujące w naszym kraju przepisy BHP, określające również taki sposób urządzenia i wyposażenia magazynu, aby w jak najwyższym stopniu zminimalizować możliwość wystąpienia wypadków.

W jaki sposób bariery ochronne zwiększają poziom bezpieczeństwa?

Mamy tu na myśli oczywiście zachowanie bezpieczeństwa w magazynach, do czego służą właśnie odpowiednio dobrane bariery i balustrady ochronne, jeden z najważniejszych elementów wyposażenia. Ich dobór nie może być przypadkowy, także muszą odpowiadać przepisom regulującym między innymi ich wysokość czy rodzaj materiałów, z jakich zostały zrobione, jednakże ich podstawowy podział dotyczy zakresu zastosowania i w tym przypadku dzielimy je na:

Bariery ochronne zapewniające bezpieczeństwo poruszania się po magazynie

Nie da się ukryć, że praktycznie w każdym magazynie zawsze panuje duży ruch nie tylko pieszo poruszających się pracowników, ale często i kołowy np. wózków widłowych, innych typów podnośników, a nawet samochodów ciężarowych wjeżdżających do wnętrza budynku. Ryzyko wypadków rośnie więc proporcjonalnie do wielkości natężenia ruchu i aby ich uniknąć, należy go jakoś uregulować. Służą do tego właśnie odpowiednio dobrane bariery ochronne BHP, z których pomocą wyznacza się odrębne trasy ruchu dla pieszych i ruchu kołowego w obrębie całego magazynu.

Robi się je z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, zdolnego pochłonąć i rozłożyć energię uderzenia ciężkiego pojazdu i w tym przypadku mamy do czynienia z barierami energochłonnymi. W wielu miejscach montuje się też bramki ochronne, nazywane bramkami bezpieczeństwa, gwarantujące, że pieszy pracownik magazynu nie wtargnie pod koła przejeżdżającego wózka widłowego.

Bariery ochronne zabezpieczające przechowywane towary

Zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób pracujących w magazynie stanowi nie tylko niekontrolowany ruch pieszych i pojazdów, ale i nieprawidłowo składowane towary. Je również należy odpowiednio zabezpieczyć, ponownie z użyciem przeznaczonych do tego barierek i balustrad ochronnych. Montuje się je nie tylko na poziomie podłogi magazynu, ograniczając w ten sposób dostęp do przedmiotów ułożonych w stertach np. paletach położonych jedna na drugiej.

Używa się ich również do zabezpieczenia wysokich regałów, kiedy przeciwdziałają upadkowi towarów z większej wysokości, a w obu przypadkach ich wysokość czy grubość rur, z jakich je wykonano, określają stosowne przepisy. Decydują one także o sposobie oznaczenia gotowych barier, malowanych na kolor żółty, z czarnymi i czerwonymi paskami, schemat powszechnie stosowany do oznaczenia stref zagrożenia. Bariery, balustrady i bramki to tylko dwa elementy zabezpieczenia pracy w magazynie, używa się także stalowych słupków sygnalizujących ograniczenie dostępu do danej przestrzeni magazynowej.

Jakie materiały wykorzystuje się do produkcji magazynowych barier ochronnych?

W procesie wytwarzania magazynowych barier i balustrad można użyć tworzyw sztucznych, lecz zdecydowanie lepiej sprawdzają się inne materiały, a zastosowanie znajdują:

  • bezszwowe rury stalowe o różnej średnicy i podwyższonej wytrzymałości mechanicznej, grubych ściankach i okrągłym, prostokątnym lub kwadratowym przekroju;
  • rury aluminiowe, używane na barierki w miejscach, gdzie nie będą narażone na silne uderzenia;
  • stalowe słupki o różnej wysokości i średnicy, zgodnej z potrzebami użytkowników;
  • podstawy służące do mocowania słupków o dowolnym przekroju, okrągłym, owalnym lub prostokątnym;
  • solidne gniazda do ich stabilnego zamocowania w podłożu;
  • podpory i mocowania służące do montażu poziomych poręczy barierek;
  • złącza rurowe do łączenia ze sobą poszczególnych odcinków rur tworzących barierkę, zwalniające z konieczności ich spawania, umożliwiające połączenie ich prawie pod dowolnym kątem, odporne na uszkodzenia i czynniki atmosferyczne, skręcane z pomocą klucza imbusowego.

Udostępnij