Ihrem Fachhändler für Rohrverbindungen und Wandlamellen Holz und mehr!
Konstrukcje ruroweNowoczesne systemy rurowe

Skuteczne metody łączenia rur aluminiowych i stalowych

Skuteczne metody łączenia rur aluminiowych i stalowych

Nie od dziś wiadomo, że każda konstrukcja jest tylko tak silna, jak jej najsłabszy element. W przypadku konstrukcji z metalowych rur należy zwrócić uwagę na ich połączenia. Zwykle są to miejsca bardziej wrażliwe, na które działają duże siły.

W tym artykule przedstawiamy różne metody łączenia rur, które pozwalają tworzyć zaawansowane systemy. Omawiamy metody spawania i gwintowania, a także szerokie zastosowanie złączek rurowych.

Przemysłowe metody łączenia rur konstrukcyjnych

Jedną z najczęściej wybieranych sposobów na połączenie rur konstrukcyjnych jest spawanie. Potrzebne jest specjalne urządzenie i odpowiednie przygotowanie. Wymagane są umiejętności obsługi spawarki, a w przypadku profesjonalnej obróbki również odpowiednie kwalifikacje. Fachowa wiedza też jest niezbędna do bezpiecznej, ale i skutecznej pracy.

Innym rozwiązaniem może być tworzenie połączeń gwintowanych. W tym przypadku rura metalowa jest zakończona z dwóch stron gwintem – zewnętrznym i wewnętrznym. Umożliwia skręcenie kolejnych elementów. W tym przypadku konieczne jest posiadanie odpowiedniego gwintownika oraz dużej wprawy. Gwintowanie to sposób łączenia rur jedynie wzdłuż. Oznacza to, że do tworzenia nawet prostych konstrukcji potrzebne będzie dodatkowo urządzenie do gięcia rur.

Spawanie rur stalowych – to warto wiedzieć

Spawanie pozwala wykonać nawet bardzo skomplikowane połączenia rur. Jednak z taką metodą wiążą się duże nakłady finansowe. Dlatego częściej jest wybierana przez przedstawicieli przemysłu maszynowego, transportowego i grzewczego niż przez indywidualnych montażystów.

Spawanie rur ze stali nierdzewnej najczęściej odbywa się przy pomocy metod:

  • MIG/MAG – metody MIG i MAG zazwyczaj wymienia się razem, ponieważ są one do siebie bardzo zbliżone. Pierwsza z nich odnosi się do spawania w osłonie gazów obojętnych, natomiast druga – aktywnych.
  • TIG – To technika spawalnicza, która cechuje się wykorzystaniem elektrody nietopliwej (najczęściej wolframowej, ale stosować można też inne – cyrkonowe, cerowe, torowane) oraz osłony w postaci gazu obojętnego takiego jak hel czy argon.

Wymienione metody cechują się jednak największą dokładnością i estetyką spawów. Dobrze sprawdzają się w codziennym zastosowaniu, w pracy zakładów przemysłowych, na liniach produkcyjnych czy na budowach podczas prac montażowych.

spawanie jako metoda łączenia rur stalowych

Gwintowanie rur

Jak łączyć rury stalowe bez gwintu na jeszcze inny sposób? Nie ma przeszkód, żeby je nagwintować. Można zdecydować się na skorzystanie z usług specjalistów lub nauczyć się robić to samodzielnie.

W celu połączenia rur tą metodą, należy:

  1. kupić gwintownicę ręczną i umieścić rurę w imadle,
  2. precyzyjnie dociąć rurkę przy pomocy piłki do metalu, szlifierki kątowej lub piły tarczowej,
  3. nałożyć emulsję dedykowaną procesom gwintowania oraz założyć gwintownicę na rurę,
  4. przekręcać urządzenie do momentu, w którym końcówka rury gwintowanej będzie na równo z końcówkami nożyków w gwintownicy – jednocześnie cały czas należy dokładać emulsji.
  5. Teraz wystarczy zdjąć gwintownicę oraz przetrzeć i skontrolować gwint.

Warto jednak pamiętać o tym, że podczas zakupu gwintownicy najlepiej poświęcić jej wyborowi odrobinę uwagi. Gwintownice marketowe często tworzą słabej jakości gwinty. Podobny problem występuje z rurkami – te również należy kupować w sprawdzonych miejscach. Kiedy zastosujemy niskiej jakości, cienką rurę stalową, może się zdarzyć, że podczas jej nagwintowania dojdzie do przecięcia jej ścianek. Wówczas proces okaże się nieskuteczny.

Gwintowanie ma wiele zalet, jednak sprawdza się w łączeniu rur stalowych wyłącznie na długość. Proces ten nie będzie możliwy jeśli chcesz stworzyć połączenia choćby pod kątem prostym.

W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem są złącza rurowe.

Czym są złącza rurowe?

Alternatywą dla czasochłonnego i kosztownego spawania lub gwintowania jest zastosowanie łączników rurowych. Są to elementy służące do konstruowania różnych systemów rurowych i są dostępne w różnych rozmiarach i kształtach. Złączki do rur pozwalają na tworzenie połączeń bez mechanicznej ingerencji w strukturę materiału.

Dzięki różnym kształtom można łączyć rury w dowolny sposób – w pionie, w poziomie i pod kątem. Łączniki rurowe zapewniają trwałość połączenia, a także szybkość wykonywanych prac konstrukcyjnych. Są łatwe w użyciu, dlatego świetnie sprawdzają się zarówno w przemyśle, jak i domowych pracach warsztatowych.

Jakie są zalety łączników rurowych? Przede wszystkim nie wymagają one:

  • szczególnego przygotowania – obróbki rur przed i po połączeniu czy posiadania określonych kwalifikacji,
  • wkładania siły, stosowania specjalistycznych narzędzi czy wynajmowania określonych specjalistów wraz ze sprzętem,
  • dużych nakładów finansowych – nawet w przypadku największych i najbardziej skomplikowanych złączy, ich koszt przeważnie nie przekracza kilkudziesięciu złotych,
  • poświęcania zbyt wiele czasu i uwagi – wystarczy nałożyć złącze na rurę, a następnie dokręcić je kluczem imbusowym i gotowe!

Niezależnie od tego, czy do połączenia jest stalowa rama stołu, rama do banera czy rury stalowe na słupki ogrodzeniowe, złącze rurowe sprawdzi się doskonale.

Metody łączenia rur aluminiowych i stalowych – podsumowanie

Przy budowaniu konstrukcji kluczem do sukcesu jest odpowiednio dobrana metoda połączeń rur. Wydawać by się mogło, że powszechnie stosowane spawanie jest jedną z tych lepszych. Jednak sposób ten jest raczej zarezerwowany dla przemysłu i seryjnej produkcji. Dlatego w wielu przypadkach zdecydowanie lepiej jest postawić na bezspawowe złącza rurowe.

Wygodnym rozwiązaniem jest zatem stosowanie złączek, które usprawniają proces tworzenia konstrukcji. Pozwalają one na łączenie rur wykonanych zarówno z aluminium, ale również stali ocynkowanej i surowej. Jeśli szukasz więc konkretnego rozwiązania, system Klemp z pewnością spełni Twoje oczekiwania. Złączki rurowe wykorzystasz do tworzenia rozmaitych konstrukcji, np. barierek, stelaży reklamowych, regałów czy ogrodzeń.

Udostępnij