Ihrem Fachhändler für Rohrverbindungen und Wandlamellen Holz und mehr!
Konstrukcje reklamoweKonstrukcje rurowe

Zastosowania systemów rurowych w przemyśle i użytku prywatnym

Zastosowania systemów rurowych w przemyśle i użytku prywatnym

Konstrukcje z metalowych rur mają bardzo szerokie zastosowanie. Mogą one przybierać różne kształty i wymiary, w zależności od przeznaczenia projektu. Niektóre z nich są powszechnie wykorzystywane w przemyśle i w miejscach publicznych. Natomiast inne sprawdzą się w użytku prywatnym – np. jako elementy wnętrza i ogrodu.

W tym artykule znajdziesz przykładowe zastosowania systemów rurowych.

Tekst podzieliliśmy na dwie części – w zależności, czy szukasz rozwiązań przemysłowych, czy chcesz zainspirować się do stworzenia konstrukcji do domu lub ogrodu.

Systemy rurowe wykorzystywane w przemyśle

Konstrukcje ze stalowych rur i złączek znajdują szerokie zastosowanie w pracach budowlanych oraz zabezpieczeniu ludzkiego zdrowia i życia w przestrzeni publicznej. W tym celu produkuje się różnego rodzaju barierki, poręcze czy ogrodzenia.

W tej kategorii systemów rurowych ujęliśmy także instalacje wykorzystywane w biznesie. Są to między innymi elementy BHP na halach produkcyjnych, wyposażenie magazynów i sklepów czy konstrukcje reklamowe.

Bariery drogowe i kolejowe

Jednym z podstawowych zastosowań systemów rurowych są różnego rodzaju barierki i zapory. Ich zadaniem jest oddzielenie ruchu pieszych od niebezpiecznych miejsc, takich jak jezdnia czy tory kolejowe.

Ochronne bariery drogowe (lub kolejowe) mogą mieć różną formę. Systemy złączek pozwalają tworzyć z nich dowolne konstrukcje.

Mogą to być np.:

  • długie instalacje oddzielające chodnik od pasa ruchu,
  • pojedyncze segmenty przed przejściem dla pieszych (wymuszające spowolnienie ruchu),
  • barierki bezpieczeństwa na peronach kolejowych i zajezdniach autobusowych,
  • zapory z elementami odblaskowymi na rozjazdach dróg,
  • osłony i ogrodzenia miejsc, do których nie wpuszcza się ludzi.

Balustrady i poręcze z systemów rurowych

Balustrady i poręcze spełniają podobną funkcję, co barierki chodnikowe. W przestrzeni publicznej nie brakuje miejsc, w których musimy poruszać się po schodach. Mowa m.in. o urzędach, szkołach czy przychodniach, ale także o zakładach pracy, w których muszą zostać spełnione warunki BHP.

Dlatego w takich miejscach potrzebne są solidne poręcze schodowe oraz balustrady chroniące przed upadkiem z dużej wysokości. Do tej kategorii trzeba również dodać barierki na podjazdach dla wózków i uchwyty dla osób niepełnosprawnych. Tych elementów często brakuje w przestrzeni miejskiej, dlatego warto o nich pamiętać podczas prac budowlanych.

Elementy BHP na halach produkcyjnych i magazynowych

Jeśli mówimy o wykorzystaniu systemów rurowych w przemyśle, nie może zabraknąć akapitu o zakładach pracy. W miejscu, gdzie spędzamy praktycznie ⅓ część życia, trzeba dbać o bezpieczeństwo.

Kodeks pracy mówi jasno, że pracodawca musi zapewnić pracownikom bezpieczne warunki pracy. Mowa o odpowiednim wyposażeniu stanowisk, ale także właściwej organizacji ruchu na terenie zakładu. Wydzielone drogi transportowe, strefy rozładunku czy miejsca odkładcze powinny być zabezpieczone odpowiednimi barierkami. Dzięki temu ograniczamy ryzyko kolizji (np. pracownika z wózkiem widłowym), a palety z towarem nie będą blokowały dróg ewakuacyjnych.

Specjalne osłony powinny także znaleźć się przy regałach magazynowych, bramach i rampach załadunkowych. Dzięki nim poruszające się pojazdy nie uszkodzą konstrukcji budynku. Do takiego zastosowania systemy rur i złączek sprawdzą się idealnie.

Regały magazynowe i sklepowe

Za pomocą złączy rurowych można tworzyć rozmaite konstrukcje. Mogą być to na przykład modułowe regały, systemy wsporników czy ekspozytory na różne produkty.

Do wyboru są aluminiowe i stalowe rury o przekroju okrągłym lub kwadratowym. Za pomocą odpowiednich złączy, stworzysz z nich regał o industrialnym wyglądzie. Możesz go wyposażyć w półki drewniane lub z metalowej siatki. Takie wykonanie sprawdzi się jako element wyposażenia magazynu.

Natomiast jeśli prowadzisz firmę handlową i chcesz ciekawie prezentować produkty, możesz stworzyć system rurowy do sklepu – np. regał lub wiszący moduł półek i wieszaków. W dalszej części artykułu opisaliśmy kilka wariantów wieszaków na odzież, które sprawdzą się w sklepie z tekstyliami.

Konstrukcje reklamowe

Inną formą wykorzystania systemów rurowych jest tworzenie konstrukcji umożliwiających wieszanie materiałów reklamowych. Można je wykonać na wiele sposobów. Mogą to być wiszące ramy na banery lub wolnostojące stelaże.

Konstrukcje reklamowe tego typu są bardzo uniwersalne. Możesz je zaprojektować indywidualnie, w zależności od tego, ile masz dostępnego miejsca na reklamę, lub jaki wymiar baneru przewidujesz dla swojej firmy.

Systemy rurowe do użytku prywatnego

Drugą kategorią zastosowania złączy rurowych jest użytek prywatny. Nie ma ograniczeń co do stosowania takich systemów. Możesz z nich wykonać wiele konstrukcji – do domu, ogrodu, garażu lub innego, dowolnego miejsca.

Łatwość łączenia poszczególnych elementów sprawi przyjemność każdemu majsterkowiczowi. A efekty takich prac potrafią zaskoczyć niecodziennym designem. Poniżej znajdziesz kilka naszych inspiracji, co można zrobić ze złączy rurowych.

Stalowe balustrady

Pierwszym przykładem są balustrady i poręcze przy schodach. Obecnie popularnością cieszą się metalowe balustrady lamelowe, które możesz zrobić samemu – bez spawania konstrukcji. Wybór czarnych elementów doda Twojemu wnętrzu nowoczesnego wyglądu.

Meble industrialne i akcesoria do domu

Podobnie jak w przypadku balustrad, systemy złączy rurowych pozwalają tworzyć również meble i akcesoria domowe. Wybór takich materiałów sprawdzi się w przypadku industrialnego wystroju. Przy projektowaniu takich przedmiotów ogranicza Cię jedynie wyobraźnia.

Odpowiednio dobrane rury i złącza pozwolą Ci stworzyć m.in.:

  • stelaże stołów, stolików, krzeseł,
  • ramy łóżek,
  • półki i regały,
  • wieszaki na ubrania (stojące lub wiszące), 
  • stojaki na doniczki,
  • uchwyty do szafek i szuflad,
  • lampy,
  • karnisze,

i wiele innych dekoracji.

Garderoba – system rurowy na ubrania

Pomysłów na urządzenie domu w nowoczesnym stylu jest wiele. W poprzednim akapicie wspomnieliśmy o wieszakach na ubrania. Teraz mamy jeszcze kilka inspiracji dotyczących garderoby.

Zastosowanie systemów rurowych w celu uporządkowania odzieży to dobry krok do dobrze zorganizowanego domu. Mając wszystkie ubrania na wieszakach, łatwiej jest utrzymać porządek. Wieszaki mogą być wolnostojące lub osadzone na stałe w ścianie.

Te pierwsze dają możliwość ustawienia w dowolnym miejscu. Mogą to być na przykład proste stelaże na kółkach – z drążkiem i zestawem haczyków na kurtki. Albo stojak w formie metalowej drabinki na ubrania.

Z kolei wieszaki naścienne dają możliwość licznych konfiguracji. W zależności od potrzeb możesz umieścić na nich kilka drążków i przegródek z dodatkowej rurki. Swoboda projektowania pozwala idealnie dopasować system rurowy do garderoby. Zarówno pod kątem wielkości, jak i układu pomieszczenia.

Konstrukcje metalowe do ogrodu

Jeśli masz swój ogród, na pewno doceniasz możliwość przebywania wśród kwiatów i zieleni. Aby przebywanie w nim było jeszcze bardziej relaksujące, warto zagospodarować taras i przestrzeń wokół domu.

Systemy rurowe możesz wykorzystać do stworzenia pergoli lub konstrukcji zadaszenia tarasu. Pozwoli Ci to uzyskać cień, tam gdzie tego potrzebujesz i zwiększyć prywatność na własnej posesji. Na ściankach takiej pergoli możesz powiesić np. donice z kwiatami.

Mniejsze konstrukcje, które możesz stworzyć w ogrodzie to na przykład, kratki dekoracyjne, kwietniki czy osłony doniczek. Jeśli prowadzisz ogród warzywny, to warto zbudować także stelaż do podparcia niektórych roślin.

Garaż – własna konstrukcja i wyposażenie

Nie samym domem i ogrodem człowiek żyje. Wielu z nas potrzebuje także garażu, aby zadbać o swój samochód lub przechowywać narzędzia i sprzęt ogrodowy. Z pomocą odpowiednich rur i złączy możesz skonstruować własny stelaż wiaty garażowej, czyli tzw. carportu.

A jeśli masz na swojej posesji tradycyjny, murowany garaż, konstrukcje rurowe posłużą jako jego wyposażenie. Stworzysz z nich chociażby regały, półki, stelaż blatu roboczego, wieszaki na narzędzia czy uchwyt na rower.

Zastosowanie systemów rurowych – podsumowanie

Wyżej wymienione inspiracje to jedynie fragment zastosowań systemów rurowych. Elementy tego typu są bardzo wszechstronne – zarówno w przemyśle, jak  i użytku prywatnym.

W miejscach publicznych stanowią przeważnie element bezpieczeństwa. Natomiast w zastosowaniu domowym dają wiele możliwości tworzenia własnych konstrukcji. Dlatego zachęcamy do eksperymentowania i tworzenia własnych projektów. W naszym sklepie z rurami i złączami znajdziesz wszystkie potrzebne elementy.

A jeśli masz już skończoną własną konstrukcję, to koniecznie podziel się z nami efektem. Prześlij nam zdjęcie, abyśmy mogli udostępnić Twoją inspirację.

Udostępnij