Stalowe konstrukcje rurowe służą w wielu miejscach jako element bezpieczeństwa. Tworzy się z nich m.in. poręcze, balustrady, barierki, stelaże czy podesty. Możemy je podzielić na dwa główne rodzaje. Systemy rurowe produkowane na zamówienie i systemy tworzone z modułowych elementów – rur i różnego rodzaju złączy.
W tym artykule opisujemy, czym różnią się oba rodzaje systemów od momentu produkcji, przez montaż, po konserwację.
Systemy rurowe w miejscach publicznych
Konstrukcje wykonywane z metalowych rur mają szerokie zastosowanie w przestrzeni publicznej. Często widzimy je przy obiektach użyteczności publicznej, w zakładach pracy, na schodach, przy drogach i w wielu innych miejscach.
Takie instalacje są wystawione na działanie wielu sił. Aby spełniały swoją funkcję, muszą być odporne na naprężanie, wyginanie, zmiany temperatur czy wpływ wilgoci i związków soli (np. morskiej, drogowej).
Systemy rurowe często muszą spełniać także normy bezpieczeństwa. Szczególnie, kiedy są montowane w celu ograniczenia zagrożeń dla ludzi.
Czym się różnią złącza rurowe i systemy spawane?
Zasadnicza różnica między tymi dwoma rodzajami konstrukcji polega na sposobie montażu całego systemu. Łączniki do rur pozwalają tworzyć całe konstrukcje w szybki sposób. Wystarczy dobrać odpowiednie elementy i złączyć je ze sobą kluczem imbusowym. Nie wymagają spawania i łatwiej je się transportuje.
Natomiast produkowanie własnych systemów rurowych wymaga dużo więcej pracy, a niekoniecznie daje lepsze efekty.
Wybierając rodzaj produktu warto zwrócić uwagę na:
- łatwość montażu,
- czas od wyceny zamówienia do zainstalowania systemu,
- rodzaj i wytrzymałość materiału (stali oraz powłoki zewnętrznej),
- łatwość transportu,
- możliwość naprawy przy długotrwałym użytkowaniu,
- koszt systemu rurowego i pracy specjalistów.
Montaż systemów rurowych
Przewagą złączy rurowych jest to, że umożliwiają one tworzenie konstrukcji bezpośrednio w miejscu docelowym. Różnorodność dostępnych łączników umożliwia budowanie nawet zaawansowanych systemów. A wszystko odbywa się w łatwy i przyjemny sposób – poprzez skręcanie poszczególnych elementów kluczem imbusowym.
Dzięki temu montaż przebiega bardzo sprawnie i nie jest wymagana przy nim “brudna robota”, czyli cięcie metali i spawanie. Złącza rurowe nie wymagają zatrudnienia wykwalifikowanych montażystów. Co za tym idzie, nie musisz płacić nikomu za robociznę, a czas oczekiwania się skraca.
Wystarczy zamówić odpowiednie łączniki i rury docięte na wymiar, z których stworzysz swoją konstrukcję. Nie musisz mieć na to żadnych uprawnień.
Złącza rurowe są dostępne od ręki
Jeżeli zależy Ci na szybkiej realizacji projektu, dużą zaletą jest dostępność poszczególnych komponentów. Łączniki do rur, jak i same rury zamówisz w dowolnej ilości przez internet. Zaraz po odebraniu ładunku możesz zabierać się do montażu.
W przypadku produkcji nowej konstrukcji, sprawy nie dzieją się tak szybko. Przede wszystkim musisz wybrać odpowiedni zakład produkcyjny i zapytać o czas realizacji konkretnego projektu. Być może w przypadku prostych konstrukcji nie będzie on długi, ale jeśli masz wymagający projekt, będziesz musiał uzbroić się w cierpliwość.
Systemy rurowe spawane mają też to do siebie, że po stworzeniu konstrukcji należy ją pomalować i w wielu przypadkach osadzić w podłożu betonowym. To wydłuża cały proces i stwarza konieczność wyboru dodatkowych materiałów. W przypadku konstrukcji modułowych ze złączy, wszystkie elementy są już przygotowane od A do Z.
Wytrzymałość systemów rurowych
Kolejną ważną sprawą jest wytrzymałość gotowego produktu. Musisz sobie zdawać sprawę, że każda konstrukcja będzie po latach wymagała renowacji lub wymiany. Działanie różnych sił i czynników atmosferycznych przyspiesza zużywanie się produktu.
Dlatego w procesie produkcji, na złącza rurowe nakłada się powłoki ochronne. Obecnie najtrwalsze warstwy uzyskuje się poprzez galwanizację lub cynkowanie ogniowe. Tak zabezpieczone elementy mogą być dodatkowo malowane proszkowo.
Konstrukcje spawane najczęściej są impregnowane tylko farbą. Taka powłoka spełnia swoją funkcję, dopóki powierzchnia nie złuszczy się pod wpływem promieni UV lub nie powstanie na niej odprysk. Kiedy w takie miejsca wda się wilgoć, stal zaczyna rdzewieć. A to powoduje nieestetyczne przebarwienia i obniżenie wytrzymałości systemu.
Zobacz również:
Zastosowania systemów rurowych w przemyśle i użytku prywatnym
Naprawa konstrukcji stalowych
Kiedy system rurowy ulega zużyciu, przestaje on spełniać swoją funkcję. Dlatego dobrym krokiem jest wybranie produktu, który umożliwia łatwą naprawę.
Niestety spawane systemy nie ułatwiają tej kwestii. Kiedy jeden z elementów zostanie uszkodzony (przez rdzę lub wyłamanie), jego wymiana jest dość kłopotliwa. Może to zrobić jedynie specjalista, który rozetnie konstrukcję i pospawa ją na nowo. W wielu przypadkach będzie jednak konieczna wymiana całej konstrukcji.
Złącza rurowe rozwiązują ten problem, ponieważ wymiana jednego elementu wymaga jedynie odkręcenia kilku śrub. Wystarczy zastąpić go nowym i ponownie skręcić. Naprawa jest łatwiejsza i szybsza. Nie wymaga też wzywania wyspecjalizowanego serwisanta. Po takim zabiegu nie pozostaje żaden ślad, dzięki czemu nie wpływa to na estetykę.
Zalety złączy rurowych – podsumowanie
Podczas projektowania systemów rurowych warto zwrócić uwagę na wiele aspektów. Przemyślana konstrukcja i dobrze dobrane komponenty ułatwią transport, prace montażowe czy konserwację w przyszłości.Główną zaletą złączy rurowych jest to, że oszczędzają one czas i pieniądze. Zamawiając odpowiednie elementy z góry znasz wycenę. A szeroki wybór kształtek i łączników daje szerokie możliwości w tworzeniu konstrukcji. Dlatego jeśli chcesz ułatwić sobie pracę, to modułowe systemy są rozwiązaniem, którego szukasz.